Fortsæt til indhold

Taler kagerne mon sandt? Stort rødt flertal i Aarhus

Samfund
Af Christina S. Johansen

460 røde mod 380 blå.
Det var det foreløbige "valg-resultat", da Lokalavisen Aarhus var forbi bageren i Føtex i Guldsmedegade.
Der er ikke tale om stemmer - ikke direkte i hvert fald - men derimod om kager. Føtex har nemlig de seneste tre dage valgt at sælge muffins pakket ind i henholdsvis blåt eller rødt papir, og her er det altså den røde indpakning, som flest er faldet for.
Det ved de ret præcist i Føtex, for de holder nemlig regnskab med, hvor mange af den ene eller den anden slags, som bliver langet over disken.
"Det er bare en sjov, lille gimmick for at markere, at der er valg, " fortæller salgschef i Føtex Guldsmedegade, Thomas Wiborg Høgsbjerg.
Og kunderne har taget godt i mod tiltaget, fortæller Sara Frederiksen, der er team-koordinator i bager-afdelingen.
"Folk smiler af det og synes, at det er en god idé. Nogle spørger, om der ikke er nogle grønne kager, og andre spørger, om de smager af det samme, mens andre gerne vil diskutere lidt politik. Så siger vi bare 'nårh, ja' og nikker lidt," fortæller hun.