En busfuld kinesere på økologisk græs
Kvægbruget Karensminde ved Ring tog imod kinesiske forbrugere for at vise produktion af danske fødevarer
?“Den friske luft, al den natur og jeres livsstil har gjort et meget stort indtryk på os.”
Det siger Shia Qian, 31-årig forbruger fra Shandong i Kina, da hun forleden var på besøg på den økologiske kvæggård Karensminde ved Ring.
Hun var med i en gruppe på 17 kinesiske forbrugere og distributører af modermælkserstatning, som var inviteret med på en uges tur rundt i Danmark af det kinesiske børnemadsfirma Engnine.
“Vi vil gerne vise vores forbrugere, hvordan fødevarerne bliver produceret i Danmark,” siger Richard Li, som er international business director i Hunan Engnice Dairy Co. og ofte er i Danmark med kinesiske grupper for at fremvise danske produktionsmetoder og fødevaresikkerhed.
Kvalitet og sikkerhed
Kineserne har valgt modermælkserstatning fra Arla i skarp konkurrence med producenter fra Holland, Frankrig, Australien og New Zealand.
“Kineserne lægger vægt på kvalitet og fødevaresikkerhed. Det er et voksende marked og vi leverer i dag årligt 3.000 tons modermælkserstatning, produceret i Videbæk, til Kina,” siger salgschef Søren Jordan fra Arla.
De kinesiske gæster kom fra en anden kvæggård ved Brædstrup og måtte derfor iklæde sig overtræksdragter i plastic, før de kunne komme ind i stalden på Karensminde, hvor Hans Hjort var ved at kalde de 150 sortbrogede malkekøer hjem fra græs til malkning.
Vant til gæster
For Ingrid og Hans Hjort er det hverdag at tage imod udenlandske gæster på deres gård, som de har drevet økologisk siden 1996.
“Det er sjovt med gæster fra hele verden. Her kommer folk fra Amerika, Japan, Kina og Vietnam. Det er vigtigt at vise, at vores køer har det godt,” siger Ingrid Hjort, som midt i april havde mere end 7.000 overvejende danske gæster til Køernes Forårsfest. Desuden er Karensminde ved Ring besøgsgård og tager hver sommer imod mange gæster.
Bussen med de kinesiske gæster kom fra Herning og Brædstrup og fortsatte fra Ring til Odense og derfra videre til et par dage i København.