DF’er sluttede valgkampen med stegt flæsk og persillesovs
Dansk Folkepartis kandidat på Djursland Kim Christiansen sluttede valgkampen med et vælgermøde på kanondækket på Fregatten Jylland
Folketingsmedlem for Dansk Folkeparti, Kim Christiansen, startede dagen med at stemme i sin hjemby Mariager inden han satte sig i toget i retning mod København for at deltage i sit partis valgfest på Christiansborg torsdag aften.
Valgkampen sluttede for Kim Christiansens vedkommende med et vælgermøde på Fregatten Jyllands kanondæk i den lille sluttede kreds af folketingsmedlemmer fra Djursland, Anne-Mette Winther Christiansen (V) og Leif Lahn Jensen (S).
Direktør for Fregatten Jylland, Benno Blæsild, var ordstyrer i debatten, som ifølge Kim Christiansen ikke trak det helt store publikum og foregik på fregattens kanondæk.
”Det var hundekoldt,” siger Kim Christiansen om valgkampens sidste holmgang.
Vil gerne fortsætte som transportordfører
De tre nuværende folketingsmedlemmer, valgt i Østjyllands Storkreds og opstillet i Djurs-kredsen, er under valgkampen blevet kendt for at bakke op om hinanden, således at de enkelte kandidater har opfordret vælgerne til at stemme på et andet lokalt folketingsmedlem, hvis man ikke ville stemme på den pågældende.
”Selvom vi tilhører forskellige partier, har vi en lang række sammenfaldende interesser, når det gælder Djursland,” siger Kim Christiansen, som vil have folk til at stemme på de lokale kandidater og på kandidater, som har mulighed for at gøre en indsats for Djursland.
Kim Christiansen håber på en ny statsminister efter valget og dernæst på sit eget genvalg. Han håber at kunne fortsætte som transportordfører, hvis han bliver genvalgt.
Dermed vil han kunne fortsætte med at arbejde for en bedre infrastruktur på Djursland, som er en af de områder, som vælgerne har været meget optaget af under valgkampen.
Spiste nationalretten med de frivillige
Valgkampen sluttede for Kim Christiansens vedkommende med at han med sine hjælpere i valgkampen i Syddjurs indtog nationalretten, stegt flæsk og persillesovs, på restaurant Hyttefadet på havnen i Ebeltoft.
I København skal han senere på dagen forenes med sin hustru, DF folketingsmedlemmet Pia Adelsten, som har ført valgkamp i Nordsjælland.
”Vi håber selvfølgelig på, at vi begge bliver genvalgt,” siger Kim Christiansen, som ser frem til en god valgfest i Dansk Folkepartis kreds på Christiansborg i aften.