25-årig havde drukket tæt og taget kokain
En 25-årig mand fra Horsens havde drukket meget og taget kokain inden nattens dødsulykke i Horsens, hvor han med alt for høj hastighed kørte frontalt ind i en modkørende bil.
Det kom frem i dagens grundlovsforhør i Retten i Horsens, skriver TV Syd.
Den 25-årige mand ville ikke udtale sig i retten, så anklageren fremlagde det, han havde forklaret til politiet under afhøring.
Han havde i løbet af dagen været til julefrokost og på diskotek og drukket flere øl, 12 breezers og taget kokain. Ved 03-tiden kom han hjem og i skænderi med sin kæreste, hvorefter han tog bilen og kørte i vrede og ikke kan huske mere, før han vågnede efter ulykken, der skete klokken 03.58.
Horsens: 30-årig mand dræbt i dødsulykke i nat
TV Syd skriver, at den 25-årige mand blev kørt ind i retslokalet i en kørestol på grund af de skader, han selv havde fået ved ulykken i nat. Ifølge Sydøstjyllands Politi brækkede han kravebenet ved ulykken.
En bilinspektør har vurderet, at han kørte mellem 89 og 99 kilometer i timen, da han pludselig svingede over i den modsatte side af vejen og kørte frontalt ind i den anden bil, hvor en 30-årig mand blev dræbt.
Sydøstjyllands Politi oplyser til Lokalavisen Horsens, at den 25-årige mand er sigtet for at overtræde Straffelovens paragraf 241 om uagtsomt manddrab. Det kan under særligt skærpende omstændigheder give fængsel op til otte år.
Spirituskørsel er en særlig skærpende omstændighed. Foruden uagtsomt manddrab er den unge mand sigtet for både spirituskørsel (Færdselsloven paragraf 53) og kørsel under påvirkning af stoffer (Færdselsloven paragraf 54).
Den 25-årige mand er blevet varetægtsfængslet i fire uger.