Juleløb rundt om Bygholm Sø gav næsten 20.000 kroner til Broen Horsens
1.386 løbere deltog i det traditionsrige juleløb 2412Run Horsens
1.386 personer tog turen rundt om Bygholm Sø til velgørenhedsløbet 2412Run Horsens, der traditionen tro finder sted juleaftensdag om formiddagen. Den 7,5 kilometer lange strækning blev gennemført i alt 1.533 gange, idet nogle deltagere løb flere runder. Tre deltagere løb hele fire runder, altså 30 kilometer.
Omgangssponsoren Grafisk Forum giver tre kroner per omgang, hvilket bliver til 4.599 kroner. Deltagerne lagde 6.300 kroner i indsamlingsboksen og 860 kroner via Mobilepay, og løbets julemand Henrik Læsø gav 3.000 kroner. Dertil kommer 5.000 kroner fra OK, så der i alt bliver 19.759 kroner til Broen Horsens, som hvert år hjælper 500-600 børn og unge ud i fritidsaktiviteter.
Sidste år var der lidt flere deltagere i løbet, 1.537 personer, men de frivillige arrangører fra løbeklubben Atletica og Broen Horsens er godt tilfredse, skriver de i en pressemeddelelse.
“Vi er glade for, at så mange har lyst til at møde op og være med til at skabe den hyggelige stemning omkring 2412Run. Vi hører fra rigtig mange, at det er blevet en tradition i familien at deltage, og flere fortalte, at de har været med hvert år siden det første i 2007,” siger Morten Bundgaard fra Atletica.
“Det er en glæde at mærke den opbakning, som mange viser til vores arbejde ved at lægge et frivilligt bidrag til vores arbejde i Broen med at hjælpe børn og unge fra udsatte familier til en aktiv fritid. På den måde oplever vi også en stor anerkendelse af vores frivillige arbejde,” fortæller Hans Søgaard, formand for Broen Horsens.
Bilka i Horsens havde sponsoreret kildevand og småkager til deltagerne i det tiende 2412RunHorsens.