Fortsæt til indhold

“Vi kæmper for vores lille bibliotek”

I Søvind er de glade for deres bibliotek, men bekymrede for, at det bliver lukket. Derfor ønsker de sig selvbetjening

Samfund
Annette Schmidt

Ulla Broch, formand for biblioteksudvalget i Søvind, er bekymret for, at biblioteket bliver lukket på grund af faldende udlån. Biblioteket har tidligere været lukningstruet. Det var for nogle år siden, da Jan Trøjborg var borgmester, men udlånet steg igen, og biblioteket overlevede.
Det er Ulla Brochs opfattelse, at der i den senere tid er blevet færre brugere på Søvind Bibliotek, og der udlånes færre bøger. Ifølge Ulla kan nedgangen skyldes, at det ikke længere er muligt for at benytte biblioteket om aftenen. Biblioteket er åbent tirsdag klokken 10-14 og torsdag klokken 14-18. Tidligere var der åbent til klokken 19 om torsdagen.
“Jeg møder flere, som savner, at der også er åbent om aftenen. Jeg oplever, at mange ikke bruger biblioteket, fordi det er svært at nå det indenfor åbningstiderne. De bruger Odder Bibliotek i stedet for,” fortæller Ulla Broch, der selv bruger biblioteket flittigt.
“Jeg bestiller ofte bøger, som jeg kan hente herude, og jeg er med til at lave 6-8 arrangementer om året. Vi kæmper for og bakker op om biblioteket.”
Bibliotekschef Lisbeth Christensen kan ikke bekræfte Ulla Brochs fornemmelse for, at udlånet i Søvind er faldende.
“Vi har fået nyt bibliotekssystem, så de tal vi har er upålidelige. Men det er mit indtryk, at antal udlån i Søvind er uændret,” siger bibliotekschefen.
Ulla Broch er bekymret for, at det ender med, at Søvind mister sit lille bibliotek, der ligger ved skolen.
“Vi ønsker os en selvbetjeningsløsning, som de har på de alle de andre biblioteker i kommunen,” siger Ulla Broch, som får opbakning fra bibliotekschefen i Horsens Kommune.
“Da vi indførte selvbetjening på Gedved Bibliotek, så vi en stigning i antal udlån, så det hjælper. Vi har ingen intentioner om at lukke Søvind Bibliotek. Faktisk vil vi gerne have selvbetjening i Søvind, så det er op til Horsens Kommune at sætte penge af til det,” siger bibliotekschef Lisbeth Christensen.

Koster 300.000 kroner

Formanden for Kulturudvalget i Horsens Kommune vil gerne være med til at finde de næsten 300.000 kroner, det ifølge ham vil koste at lave en selvbetjeningsordning for de cirka 4.000 brugere af biblioteket i Søvind.
“Jeg vil gerne understøtte, at biblioteket får sådan en ordning. Med Venstre-kasketten på indstiller jeg, at vi i byrådet finder pengene, når vi til maj skal forhandle budget. Det kræver selvfølgelig, at der er politisk flertal for det,” siger formanden for Kulturudvalget, viceborgmester Kristian Dyhr fra Venstre.