Fortsæt til indhold

Unge vælger Aarhus-uddannelser med gode muligheder

Flere unge har i år søgt ind på de uddannelser i Aarhus, der er målrettet det private erhvervsliv og hvor beskæftigelsen er god

Samfund
Arkiv

Tirsdag 5. juli klokken 12.00 udløb fristen for at søge ind på de videregående uddannelser gennem kvote 1.
I alt har VIA University College modtaget 9.578 ansøgninger til sine 20 uddannelser i Aarhus. Det er 0,4 procent flere end sidste år. Antallet af ansøgere, der har valgt Aarhus som førsteprioritet er steget med 1,9 procent til 4.359.
Det glæder Peter Friese, der er prorektor for Danmarks største professionshøjskole.
”At så mange har søgt ind på en af VIAs uddannelser i Aarhus viser, at byen har meget at byde på. Blandt andet har vi jo åbnet et stort campus i Ceresbyen, så vi nu har to moderne campusser i Aarhus,” siger Peter Friese i en pressemeddelelse.
En ny omdømmeanalyse, Aarhus Kommune netop har offentliggjort, bekræfter, at både nuværende og kommende studerende er vilde med byens studiemiljø.
Samtidigt mener Peter Friese, at mange unge i dag vælger uddannelser, som er målrettet arbejdsmarkedet – både det private og offentlige.
”Arbejdsgiverne efterspørger professionsbachelorer, fordi de har kompetencer, der kan skabe vækst og udvikling. Vores studerende er gode til at omsætte teori til praksis,” siger prorektoren.

Størst stigning til privatrettede uddannelser

Den største procentvise stigning i antal ansøgere i Aarhus er til de uddannelser, der er målrettet det private erhvervsliv, såsom ingeniører og bygningskonstruktører.
Blandt andet har 181 søgt ind på 'Global Business Engineering', VIAs internationale ingeniøruddannelse i Aarhus. Det er 60,2 procent flere end sidste år. 82 har valgt uddannelsen som første prioritet, en stigning på hele 78,3 procent.
Også logistikuddannelsen 'Value Chain Management' oplever ansøgerfremgang. Her har 92 valgt uddannelsen som førsteprioritet i år, en stigning på 55,9 procent. I alt har 197 søgt ind, op fra 142 sidste år – en stigning på 38,7 procent.

Rift om at blive socialrådgiver

Ansøgertallet til socialrådgiveruddannelsen i Aarhus er ligeledes steget markant. Det skyldes ifølge uddannelseschef for VIA Socialrådgiveruddannelsen Hanne Sandahl, et stort fokus på socialrådgiverfaget.
”Medierne har malet med den sorte pensel, når det gælder socialrådgiverne. Men for de uddannelsessøgende har opmærksomheden gjort det tydeliggjort, at der er behov for professionelle socialrådgivere, der kan være med til at forbedre vilkårene for udsatte borgere i Danmark,” siger Hanne Sandahl.
Som førsteprioritet har 464 søgt socialrådgiveruddannelsen i Aarhus, hvilket er 18,4 procent flere end sidste år. I alt har 1.089 søgt ind, en stigning på 8,4 procent.
Ifølge Hanne Sandahl spiller den lave arbejdsløshed for socialrådgivere sandsynligvis også ind på tallene.

Læreruddannelsen igen populær

En af de største uddannelser i Aarhus er VIAs læreruddannelse. Selvom der jævnligt er storm om lærerfaget, har 571 valgt at søge uddannelsen som førsteprioritet, mod sidste års 547 - en fremgang på 4,4 procent. I alt har 1.089 søgt ind, mod 1.005 sidste år, eller en stigning på 2,4 procent.
Det glæder uddannelseschef for læreruddannelsen Elsbeth Jensen.
”Trods megen snak om en ny læreruddannelse, skolereform og læreroverenskomst, er der stadigt mange, der gerne vil være lærer,” siger Elsebeth Jensen.
Hun peger også på jobmuligheder som en årsag til uddannelsens popularitet.
”De studerende kan se frem til et spændende arbejdsmarked. Og hvis man er villig til at flytte sig uden for Aarhus, kan alle næsten være sikre på at få job,” siger Elsebeth Jensen.

Flere vælger pædagog som førsteprioritet

Pædagoguddannelsen, der er den mest søgte af VIAs uddannelser i Aarhus, har i år fået 1.477 ansøgninger, hvilket er 0,9 procent færre end i fjor. Men antallet af ansøgere, der har valgt uddannelsen som førsteprioritet er steget med 0,7 procent til 756.
Uddannelseschef for VIAs pædagoguddannelse, Peter Møller Pedersen, mener, at den overordnede nedgang har rod i flere års store fremgang, hvor mange vaklede mellem lærer- og pædagoguddannelsen.
”Her valgte mange pædagoguddannelsen, fordi der var så meget turbulens om lærerfaget. Men det er nu faldet til ro,” siger Peter Møller Pedersen.
Trine Holm Sørensen, der læser til pædagog i Aarhus, roser i den føromtalte omdømmeanalyse uddannelsen:
”Det bedste ved at læse i Aarhus er de muligheder, der er for indenfor de studiesociale arrangementer. Her får jeg muligheden for at omfavne Aarhus gennem mangfoldighed, kultur og fællesskab."

Færre ansøgere til ernæring og sundhed

VIAs sundhedsfaglige uddannelser i Aarhus fik færre ansøgninger i år end sidste år. Det største fald skete for bacheloruddannelsen i ernæring og sundhed. Her søgte 387 ind i år, mod 522 sidste år – et fald på 25.9 procent. Uddannelsen har dog stadigt 173 førsteprioritetsansøgninger, hvilket er omkring 2,5 gange så mange, som der er studiepladser.
Den største af VIAs sundhedsuddannelser i Aarhus, sygeplejerskeuddannelsen, fik i år 1.423 ansøgere, et fald på 4.9 procent i forhold til sidste år. Selvom om antallet af førsteprioritetsansøgninger faldt med 5,6 procent til 606, er det stadigt mere end dobbelt så mange, som der er studiepladser.
Direktør for VIA Sundhed, Aase Lydiksen, siger:
”Jeg havde naturligvis gerne set at antallet af ansøgere til vores uddannelser igen i år var steget. Faldet i antallet af ansøgere skal imidlertid ses i lyset af, at vi gennem de seneste mange år har oplevet en vækst i antallet af ansøgere – en vækst som naturligvis ikke kan fortsætte. Positivt er det, at vi stadig har mange velkvalificerede ansøgere til de sundhedsfaglige professionsbacheloruddannelser – endda flere, end vi mulighed for at optage.”
Også ergo- og fysioterapeutuddannelserne oplevede et fald i antal ansøgere i år i forhold til sidste år.
I alt har 20.839 søgt ind på en af VIAs uddannelser i Region Midtjylland, en stigning på 1,2 procent i forhold til 2015.
-ksa