Er du fyldt op med ord, der MÅ ud?
Grenaa Bibliotek laver alliance mellem forfatter og forfatterspirer
Der er skriveværksted for unge forfatterspirer på Grenaa Bibliotek tirsdag 19., onsdag 20. og torsdag 21. juli fra 10-14 (torsdag til kl. 16)
”Rigtig mange børn og unge går med en forfatter i maven og mangler lidt hjælp til at komme skridtet videre i skriveprocessen. På skriveværkstedet vil man blive udfordret med en masse kreative skriveøvelser og blive hjulpet i gang med at skrive egne digte. Dagene byder på opdagelse i sanseskrivning, systemdigtning og andre forskellige benspænd, leg med oplæsningsteknikker og øvelser i kunsten både at give og modtage konstruktiv kritik. Man behøver ikke at skrive i forvejen, men man skal have lyst til det,” forklarer bibliotekar Louise Skaarup.
Forfatterworkshoppen rundes af med en reception torsdag eftermiddag, hvor deltagerne læser op af egne tekster.
Rent praktisk er workshoppen for børn og unge mellem 12 og 16 år og afholdes af cand. mag. i litteraturhistorie og forfatter til børnebogen ”Pigen, der fik ordene galt i halsen”, Johanne Søndergaard Poulsen.
Det er gratis at deltage, men man skal medbringe sin egen bærbare computer, en lille notesbog og sin frokost. Tilmeldingsfristen er 13. juli på jeg@norddjurs.dk. dietz