Ulveunger på spil ved mosebrugscentret
Stenvad Mosebrugscenter har haft besøg af Ulveunger
Carsten Jensen, daglig leder på Stenvad Mosebrugscenter, har sendt en beretning om mødet med en flok ulveunger:
“Vi åbner museet klokken 10 som normalt. Idet vi kører toget ud til perronen, så det er klar til vores gæster, tjekker vi lige banesporet, for at se, at der ikke er noget i vejen. Og så ser vi dem! I første omgang er vi i tvivl om, hvad det er. Da vi nærmer os, er der ingen tvivl. Det er ulveunger, en stor flok midt på sporet. Vi kan næsten ikke tro det og går forsigtig nærmere. Pludselig slår det os, hvor er forældrene?
Vi kigger os selvfølgelig nervøst omkring, men kan ikke se dem. Det næste vi tænker er, hvordan vi kan få dem væk, inden vi skal køre tog, da det er alt for farlig at have dem legene på banesporet. Min kollega Christian Vinge prøver at kalde på dem, men de reagerer ikke. Vi vil jo ikke skræmme dem væk, så han får en ide og løber tilbage i souvenir butikken.
To minutter efter kommer han listende med to tøjkaniner i hænderne, som han holder forsigtig frem, så de kan se dem. Det virker, de følger forsigtig efter ham op til bygningen, og lige der om hjørnet står forældrene, der har ledt efter ungerne. Christian aflevere tøjkaninerne til ungerne, og de farer ud på plænen og leger videre, under opsyn af forældrene.”