Klar til at cykle 1.100 km på syv dage
I et år har cirka 60 deltagere på Team Giv Håb i Odense trænet til at cykle over et tusinde kilometer til fordel for børn og unge
Cykelrytterne på Team Giv Håb i Odense har allerede mange kilometer i benene. De får de også brug for, når de om kort tid skal cykle i alt 1.100 kilometer rundt i Danmark på syv dage.
Formålet med cykelturen er at samle penge ind til organisationen Børn, Unge & Sorg, som hjælper unge, der har mistet nære familiemedlemmer.
“Vi har ikke lagt tallene sammen, men vi er tæt på at have samlet en million kroner,” siger Jan Mathiasen, som startede cykelholdet sammen med sin kone Tina Andersen.
Dermed har holdet samlet næsten dobbelt så mange penge ind som sidste år, hvor det lykkedes at skaffe 600.000 kroner til den gode sag.
Højdemeterne er hårdest
Deltagerne på cykelholdet skal cykle mellem 160 og 190 kilometer om dagen, men det er ikke derfor, at turen er hård.
“Det handler om højdemeterne. Mange tror jo, at Danmark er et meget fladt land, men vi skal faktisk køre 7.200 højdemeter,” fortæller Jan Mathiasen, som selv skal cykle turen for fjerde gang.
For at blive klar til strabadserne har cykelholdet siden vinter to gange om ugen cyklet 60-70 kilometer sammen.
For at sikre at formen er der, har holdet også kørt en træningstur på 240 kilometer til Vejle, som også indeholdt en masse højdemeter.
“Turen betyder, at man får tanket selvtillid. Hvis man kan noget så ekstremt, så kan man også cykle 130 kilometer om dagen i en uge,” siger Jan Mathiasen.
Siden cykelholdet første gang rullede ud på vejene for fire år siden har interessen været stigende både fra sponsorer og deltagere.
“Flere motionscykler, og flere melder sig til vores cykelhold,” siger Jan Mathiasen.
I år er der knap hundrede cyklister, som kører for Team Giv Håb fordelt på tre hold. Allerede til næste år forventer Jan Mathiasen dog, at det antal bliver fordoblet, således at der bliver i alt seks hold.