Fortsæt til indhold

Op i gear

Samfund
Af Michael Jensen, Hadsten. Direktør i Colea Consult

Samtidig med, at jeg gerne vil byde læserne af denne klumme tilbage efter sommerferien, vil jeg gerne bruge dette første nyhedsbrev inden til at fremkomme med nogle overvejelser, som dukkede op i forbindelse med sidste sommerferies afslutning - jeg håber så , at de er forældede!
Men har nok min tvivl!!

Netop hjemkommet fra ferie og fuld af positiv virkelyst kunne jeg konstatere følgende:
1. At danske virksomheder bruger juni måned på at lukke ned, fordi de snart skal afvikle ferie.
2. Juli måned bruges på at afvikle ferie, mens virksomheden enten er lukket ned eller kører for noget nær halv kraft.
3. August måned bruges på at komme i omdrejninger efter ferien - og man ønsker tydeligvis ikke at iværksætte de store projekter før man har være på arbejde i minimum et par uger.
Min overvejelse går på om vi i en tid, hvor der tales meget om udnyttelse af ressourcer, krisestyring osv. kan være tjent med, at virksomhederne på denne måde bruger det meste af et kvartal på at afvikle i gennemsnit tre uger ferie pr. ansat.
Jeg kan konstatere, at vi ofte mødes med fordomme om “den sløve offentlige sektor”, men vil gerne have lov at spørge om der er så langt til den private ditto?
Det mest foruroligende er, at jeg ikke sporer denne mentalitet i de meniges rækker men på direktørgangene. Bl.a. udtalte en økonomidirektør jeg talte med i august for et par år siden, at:
“Jeg skal lige bruge august måned på at komme ind i tankesættet igen”.
Jeg går ud fra, at han hæver fuld løn imens han “varmer maskineriet op”!?
Samme økonomidirektør har ved et tidligere møde udtrykt utilfredshed med medarbejdernes ansvarsbevidsthed og evne til at tage initiativ - tankevækkende!
Med denne lille opsang håber jeg på et forrygende efterår for dansk erhvervsliv!

“The secrets of greatness is simple: Do better work than any other man in your field - and keep doing it”
Wilfred A. Peterson