Prøv 10 forskellige sportsgrene
Nyt projekt skal give børn mulighed for at prøve kræfter med forskellige idrætsgrene, inden de vælger sport
Et nyt initiativ skal få byens børn til at blive aktive medlemmer i de mange sportsklubber, Horsens har at byde på.
Projektet, der så mundret hedder Bankager Junior 10-kamp, går i al sin enkelthed ud på, at børnene i en periode over ti uger prøver kræfter med 10 forskellige sportsgrene.
Børnene kommer simpelthen ud og besøger de forskellige klubber og prøver kræfter med de forskellige sportsgrene, som lokalområdet har at byde på, i de uger, projektet kører.
Flere skal dyrke idræt
“Bankager Junior 10-kamp skal ses i forlængelse af kommunens målsætning om at få flere unge idrætsudøvere i byen,” forklarer Kirsten Bisgaard fra Sport Horsens og fortsætter:
“Vi vil gerne, udover at have flere i gang med at dyrke idræt, også få børnene ud i de lidt skæve sportsgrene, hvor de måske ellers ikke ville være havnet. Tit og ofte er det jo venner og forældre, som er afgørende for, hvad man går til og ikke nødvendigvis, hvad man interesserer sig for. Måske kan vi også komme ud over stereotyperne om fodbolddrenge og gymnastikpiger.”
Bankager Junior 10-kamp er et pilotprojekt, som i første omgang bliver rullet ud i - ja, Bankager.
Pilotprojektet henvender sig til de børn, som skal til at vælge en sportsgren at gå til, og det drejer sig om årgangene U07 og U08.
Det ligger endnu ikke fast, hvilke klubber der deltager i projektet, og klubberne skal i samarbejde se på, hvordan forløbet kommer til at give bedst mulig mening.
Derfor er det endnu usikkert, om det lige bliver 10 sportsgrene og et 10-ugers forløb.
Vigtigt er det dog, at klubberne ligger i nærområdet.
“Vi søger at danne holdene ud fra skoledistrikter, så børnene kender hinanden i forvejen og bliver knyttet tættere sammen. Det skal skabe holdånd, holdfølelse og fællesskab, og så skal aktiviteterne ligge tæt på, så det bliver nemmere for familierne,” forklarer Kirsten Bisgaard, som håber på stor opbakning fra de lokale klubber og områdets børn og forældre.
Bankager er udvalgt til pilotprojektet, da det er et skoledistrikt med mange idrætstilbud.
Klubber er velkomne
Sport Horsens er en sammenslutning af sports- og idrætsforeninger fra Horsens Kommune, og sammenslutningen fungerer som en paraply- og interesseorganisation for medlemmerne.
Samtidigt fungerer Sport Horsens som et bindeled mellem idrætsklubberne og Horsens Kommune.
Klubber, der ikke allerede er med i Sport Horsens og er interesserede i projektet, er mere end velkomne til at søge medlemsskab.