Naturen som legeplads ved Gammel Estrup
Herregårdsmuseet byder på aktiviteter ved åen for børnefamilierne
Hele sommerferien igennem kan børnefamilier være med til aktiviteter ved åen, der løber gennem området ved herregården Gammel Estrup ved Auning.
Man kan blandt andet lave fiskestænger og skibe, som landarbejdernes børn gjorde før i tiden.
”De jordløse arbejdere, der levede og arbejdede omkring Gammel Estrup havde ikke mange ressourcer, men selvom arbejderbørnene en stor del af året,måtte hjælpe deres forældre med det daglige arbejde, var der dog tid til at lege indimellem. Det er denne leg, vi sætter fokus på i sommerferien,” siger museumsformidler Sofie Bach Hansen.
Har indrettet værksted
Det ene orangeri i herregårdshaven er blevet indrettet til værksted, hvor man både kan lave fiskestænger og fine træbåde, der straks kan søsættes i åen.
”Det gode og sjove legetøj er jo ikke nødvendigvis kun det,som indkøbes færdigt og indpakket i plastic. Det kræver faktisk en del arbejde at få lavet en velfungerende fiskestang, eller bygge et skib, der ikke vælter. Jeg glæder mig hver dag til at se børnene give sig i kast med sav, håndbor og de andre gamle redskaber,” siger Sofie Bach Hansen.
For mere information se www.gammelestrup.dk.