Rotte-ramte beboere opretter Facebook-side
Flere er ramt, mener par, der opfordrer til fælles sag
Det er ikke kun Claus Nissen og frue, der er ramt af rotter. Parret mener at have hørt, at flere beboere i Ørnens Kvarter og Svanens Kvarter har problemet tæt inde på livet, og opfordrer dem til at stå frem i avisen.
"Vi er nødt til at gøre fælles front", siger Claus Nissen, der derfor har oprettet Facebook-siden "Rotter i Albertslund".
Indtil videre har en husstand mere meldt ud i Facebook-gruppen, at de også er ramt af rotter. Men Claus Nissen mener der er flere, der bare ikke har stået frem endnu.
Han mener, at hvis rotterne skal helt ud af Ørnens Kvarter, skal der meget mere til end de tiltag, i form af fælder, der er gjort indtil nu.
"Det er noget med at få sat kameraer sat op i rørene. Det skal gøres meget mere avanceret. Men det koster jo nok penge, og det er vel det der er problemet."
Han oplever, at han og fruen er fanget i et bureukratisk spil:
"Bo-Vest og kommunen skyder skylden fra sig, og siger det er den andens ansvar."
Kongsholmparken?
Spørgsmålet er, hvorfor rotterne i så stor stil har fundet vej til rækkehusene. Claus Nissens vurdering er, at det er gravearbejdet i Kongsholmparken, hvor man er ved opføre våde enge, der har skabt problemet.
"Rotterne er blevet forstyrret i deres kloakrør, og har så fundet vej hertil. Men det er selvfølgelig svært at bevise."
Ifølge Claus Nissen har Bo-Vest desuden henvist til, at renoveringen af rækkehusene om to år når til deres bolig.
"Men det kan vi ikke vente på. I værste fald må vi flytte, og det vil vi være meget kede af."
Claus Nissen er klar til at gå rettens vej, hvis ikke der snart sker noget tilbundsgående. På listen over krav vil også være regninger for nyt gulvtæppe, nye jakker, og lignende.