Fortsæt til indhold

Efterlysning! Er det her din bideskinne?

Hittegodskontoret på Smukfest modtager for det meste kun tabte iPhones og dankort, men i år har de fået indleveret noget så prekært som en bideskinne

Samfund
Af Mathias Obdrup

Der er udsigt til skæve tænder for den festivalgæst, der lige nu går og mangler sin bideskinne. Torsdag fik hittegodskontoret nemlig indleveret en lækker bideskinne, som ingen indtil videre er kommet efter.
Der er tale om en gennemsigtig en af slagsen, men den har tilsyneladende været nede og kysse den skanderborgensiske muld et par gange. Du skal altså være forberedt på at få lidt jord i munden, hvis det er dine tænders støttepædagog, som lige nu ligger i trygge hænder på hittegodskontoret.

En stor stak dankort

Siden onsdag er der blevet indleveret cirka 3500 genstande på Hittegodskontoret. Heraf er de fleste af tingene iPhones og dankort.
Når der ankommer et dankort forsøger de ansatte at finde frem til ejeren ved at slå deres navn om på krak, men lige netop denne metode er lidt vanskelig med bideskinnen.
”Vi har ikke forsøgt at finde frem til ejeren. Det ville nok være lidt svært” siger Sidsel Abild, som arbejder på hittegodskontoret.
Der ville mildest talt også være tale om eftersøgning, der ville gøre prinsen i Askepot til skamme, hvis alle på festivalpladsen skulle have bideskinnen ind i gabet for at teste om det var deres. Derfor bedes du gå til hittegodskontoret prompte, hvis det er din.

Foto: Mathias Obdrup