Fortsæt til indhold

Poul søger flere kor-kammerater

Samfund
Arkiv

Det er vist ikke nogen overdrivelse, når man påstår, at der altid er mangel på modige mænd, der gerne vil synge i kor - også i Kolding.
Og det undrer Nicolai Korets entusiastiske dirigent Inga Lindmark, for som hun siger, så kan musik altså noget helt unikt - nemlig at være en lise for både sjæl og krop.
Ved Nicolai Korets sæsonstart er der endnu ikke fyldt helt op i herrestemmerne, og koret kunne derfor godt bruge lidt flere mænd til at danne et godt fundament for en fin og fyldig korklang.
Derfor håber Poul på, at der er nogle friske og modige mænd, som har lyst til at sidde ved siden af ham i koret. Poul sidder klar ved telefonen, 53 63 69 47. Ring eller se mere på korets hjemmeside www.nicolaikoret.com.
Her er flere gode grunde til at synge i kor: Man bliver glad og i godt humør, får motion, træner stemmen og bliver medlem af et socialt team af engagerede korsangere.
Koret øver onsdage kl. 19-21.15 i Nicolais Mødelokale (over Stadsarkivet) og den nye sæson starter 31. august. jesl