Lighthouse X stopper
Grand Prix-vinderne Lighthouse X, med blandt andet fredericianske Martin Skriver, har besluttet at stoppe. Bandet meddeler, at deres optræden ved Copenhagen Pride 17. august bliver deres sidste. “Vi takker af for denne gang efter et fire år langt eventyr,” meddeler de tre i en pressemeddelelse.
“Hvad der startede som en ide og vision for 4 år siden, har siden udviklet sig til et fantastisk projekt der har anvist helt nye veje for hvordan kultur- og erhvervsliv sammen kan spille en aktiv rolle i samfundet som ambassadører for positiv forandring. Vi har lidt været som humlebien der ikke burde kunne flyve, men sikke højder vi har nået. Det er både smukt, inspirerende og dybt meningsfyldt for os at tænke tilbage på alt det vi har skabt og udlevet sammen. Meget af det ville aldrig have kunne lykkes uden den flotte opbakning vi har fået fra fans og supporters i både Danmark og udland. Vores hjerter er fulde af taknemmelighed over jeres støtte.
Med Lighthouse X har vi opnået mere, end vi nogensinde turde tro på, at vi ville. De fire sidste år har været en fuldkommen fantastisk rejse for os, hvor vi har sunget og spillet for et utal af mennesker, hørt deres historier og gjort alt, hvad vi overhovedet kunne for at gøre en positiv forskel i verden. Hele vejen side om side med et helt igennem dedikeret og passioneret hold hos Call me, vores fjerde medlem. Det var det, der var vores mission, da vi dannede bandet i 2012, og projektet er lykkedes.
Lighthouse X har hele tiden været et projekt med en begrænset levetid, og vi er alle tre enige om, at Copenhagen Pride med sit fokus på mangfoldighed og ytringsfrihed er den ideelle anledning til at runde Lighthouse X af for denne gang. Så vi stopper mens legen er god – virkelig god endda!
Mens vi skriver denne tekst strømmer der en dyb kærlighed og taknemmelighed gennem os. De mange beskeder og mails vi gennem tiden har modtaget fra jer og alle de rørende samtaler vi har haft med flere af jer rundt om i landet, fortæller os at der så sandelig er en hær af soldiers of love derude. Vi er stolte over at have gået side om side med jer. TAK for alt vi har oplevet sammen. Det er minder for livet!”, skriver de tre i meddelelsen.