Vores område bliver kvalt
Byrådspolitiker og borgere er dybt frustrerede over, der ikke sker noget på Rundhøj torv. Konsekvens: Ny ballade
“Der er så mange gode takter og planer for området. Der ligger en masse klar, men vi kan ikke komme i gang. Vi er så frustrerede, og vi kan ikke vente længere nu - det her er en langsom kvælning af området.”
Så kontant er udmeldingen fra byrådspolitiker Esben Kullberg (S), der gennem en lang periode har kæmpet for et bedre og mere trygt Rundhøj.
Konsekvensen af det er rimelig klar ifølge Esben Kullberg og formand for Afdeling 25 Rundhøj, Annie Villadsen, der er nemlig ny ballade på torvet. En ballade, man ellers havde fået rimelig styr på.
Henover sommeren har der været brand i flere biler, ligesom der er salg af ulovlige varer på torvet. Det betyder, at borgerne i området ikke har lyst til at være på torvet, lyder det fra Kullberg og Annie Villadsen.
“Det er ærgerligt, for vi kan ikke komme videre med planerne. Medborgerskabssekretariatet i Aarhus Kommune har nogle redskaber til, hvordan man konkret kan arbejde med visionerne, men vi kan ikke komme i gang. Der er nogle, der snart må tage ejerskab for torvet - de har forhandlet længe nok nu, om hvad der skal ske,” siger Esben Kullberg.
Erhvervslivet svigter
Annie Villadsen er lige så frustreret som Esben Kullberg, og hun langer ud efter erhvervslivet på torvet:
“Jeg synes, erhvervsfolkene svigter området. De er passive, og der sker ikke noget. Det her torv kunne blive så fantastisk, og ligesom Esben forstår jeg heller ikke, hvorfor det skal tage 2,5 år at forhandle. Som konsekvens oplever jeg en stigende utryghed blandt beboerne, og selv om det realistisk set nok er svært at slippe helt af med ulovlighederne i området, så kan det i hvert fald blive, som det har været,” konstaterer hun.
Forskønnelse på vej
En ting, der dog ikke lader vente på sig i Rundhøj, er en renovering af boligerne.
Parkeringspladserne og gårdmiljøerne omkring lejlighederne skal forskønnes, og den proces er man i gang med, oplyser Esben Kullberg, hvilket Annie Villadsen bekræfter og samtidig glæder sig over.
“Beboerne vil rigtig gerne være med til det, og det skal nok blive godt, men det er ikke nok. Det skal følges op af, at der sker noget med selve torvet,” fortæller Annie Villadsen.
Forhandlinger i gang
Stephan Sørensen, direktør for Reitan Ejendomsudvikling, der står bag Rema 1000, fortæller til Lokalavisen Aarhus, at der er gode forhandlinger i gang, men mere oplyser han ikke.
Lokalavisen Aarhus har forsøgt at få en kommentar fra direktøren for Teknik og Miljø i Aarhus Kommune, Erik Jespersen, men uden held.