Scorer bruden og nedlægger kvinder på stribe
Ibsens drama om kvindebedåreren Peer Gynt bliver omsat til en nutidig musical på Efterskolen Ådalen
“Peer Gynt er typen, der scorer bruden til brylluppet og generelt bare er god til at lave damer, når han kan komme til det. Det er hans historie, eleverne fortæller gennem skuespil, musik og dans.”
Hanne Larsen, lærer på Efterskolen Ådalen, har mere end travlt i disse timer. Sidste hånd er ved at blive lagt på årets store fællesprojekt, en forestilling om kvindebedåreren Peer Gynt i en nutidig musical version, og Hanne er tovholder på projektet.
Henrik Ibsen skrev i 1867 digtet 'Peer Gynt' om drømmeren og eventyreren, der svigter alt og alle, men frelses af en kvindes uendelige kærlighed. Nu genopliver eleverne på Efterskolen Ådalen ham. På humoristisk og rørende vis stiller de spørgsmålstegn ved, hvad det er, vi finder, når vi søger efter kernen i os selv? For hvad nu, hvis der slet ikke er nogen kerne?
”Jeg valgte først og fremmest 'Peer Gynt', fordi det er en god historie. Den handler om noget, eleverne kan relatere til, så de let kan gøre stykket til deres eget. Det er vigtigt, at det, de laver, er vedkommende og aktuelt – ikke bare sode dem selv, men også for det publikum, der kommer og ser forestillingen,” forklarer Hanne, der selv er uddannet dramaturg.
“Jeg håber, eleverne opdager, at de gamle klassikere stadig vil os noget. At der bag de gamle ord og underlige formuleringer er noget, vi kan bruge til rigtigt meget. Og vigtigst af alt så håber jeg, de opdager, at de hver især kan meget mere, end de troede, og at vi i fællesskab kan skabe den vildeste magi og få folk til både at grine og græde.”
Eleverne arbejdede sig gennem scenerne en for en i går og skal finpudse deres forestilling yderligere inden det i aften går løs ved generalprøven for tidligere og kommende elever på efterskolen. I morgen er så den store premieredag, hvor forældre og søskende indtager stolene foran scenen.