Fortsæt til indhold

Tidligere soldater får hjælp til at komme videre

Jobcoach og bisidder til tidligere udsendte, der har behov for en hjælpende hånd

Samfund
Anette Bonde

Der skal gøres en særlig indsats for at få de tidligere soldater og veteraner i Norddjurs i beskæftigelse. Det har Norddjurs Kommune netop indgået en aftale om med Grenaa Marineforening.

Coach og bisidder

Hovedelementerne i aftalen er et tilbud til de tidligere soldater og veteraner om en jobcoach og en bisidderordning for at de tidligere udsendte, der har behov for hjælp, kan komme videre i en normal hverdag.

Det bliver en frivillig tidligere soldat, en buddy, der bliver jobcoach. Denne vil have adgang til et stort netværk af virksomheder, ledere og kolleger, som den tidligere udsendte inviteres ind i. Grenaa Marine forening har et stort netværk af virksomhedsejere og ledere, og Norddjurs Kommune vil sikre, at soldaterne kender til tilbuddet og formidler kontakten til jobcoachen.

Bisidderordningen går ud på, at tidligere soldater, der har andre udfordringer ud over at mangle beskæftigelse, kan få en person med sig ved møder med kommunen.

Læs også: Norddjurs: Flagdag for de udsendte og veteraner

Officiel flagdag

Landet over blev tidligere soldater og veteraner hædret ved en flagdag mandag 5. september. Borgmester Jan Petersen talte ved arrangementet i Grenaa, og han glæder sig over, at han ved den lejlighed kunne overbringe nyheden om aftalen til de fremmødte tidligere udsendte og veteraner.

”Aftalen er et vigtig skridt i arbejdet med at tage hånd om tidligere udsendte og veteraner, hvor flere kommer hjem med fysiske skader, psykiske og sociale problemer. Det skylder vi dem som samfund, efter de har repræsenteret Danmark ude i verdens brændpunkter.”

Jan Petersen lover, at der politisk også vil blive kigget på behovet for at udarbejde en veteranpolitik, som kan udfylde ambitionerne i den nationale veteranpolitik.

“Derudover er der i budget 2017-2020 stillet et forslag om at afsætte 50.000 kroner årligt til støtte, rådgivning og til at hjælpe veteraner i det kommunale system, så vi på bedst mulig måde kan støtte dem i at komme videre med en normal hverdag.”