Fortsæt til indhold

En ægte Solbjerg-dreng åbner madsted

Jan Mygind er sprunget ud i livet som selvstændig. Hans store netværk bliver afgørende for ny grillbar

Samfund
Af Kim Skovrup Andersen

Siden forrige torsdag er snakken begyndt at gå i Solbjerg. Hvad laver den pølsevogn nede i hjørnet på parkeringspladsen ved Rema 1000?
Og er der en, der kan svare på det spørgsmål, så er det Jan Mygind.
“Jeg åbner en god gammeldags grillbar her i Solbjerg. Jeg har købt den gamle pølsevogn, som stod ude ved Metro i Viby, og nu glæder jeg mig til at åbne, og det er helt vildt, hvor mange, der allerede har været forbi, mens jeg er ved at gøre klar til første åbningsdag,” siger han om 'Byens Grill', som er navnet på stedet.

Tyve år som sælger

50-årige Jan Mygind har dermed taget hul på et nyt kapitel af sin tilværelse. Efter tyve år som sælger, har han besluttet sig for at prøve at blive grillbar-ejer på hjemmebanen i Solbjerg, hvor han har boet siden 1972.
Det er derfor et velkendt ansigt med netværket i orden som skal lange hotdogs, burgere og frokostsandwich over disken.
“Jeg har jo nærmest været med i alle de foreninger, der har været her i byen. Både som medlem og så har jeg siddet i flere bestyrelser, så jeg har et kæmpe netværk her i Solbjerg, Derfor håber jeg også, at der er mange, som kigger forbi. Ikke kun til en gang mad, men også til en snak. Jeg er jo ikke sådan en, der sidder og kigger i min telefon. Som tidligere sælger kan jeg jo godt li' at snakke med kunderne,” Mygind med et smil.
Det er ikke kun sultne Solbjerg-borgere, Mygind vil have fat i.
“Der er en del af de omkringliggende byer som Malling og Virring, der ikke har mulighed for take away-mad
I begyndelsen er det kun Jan Mygind selv, der er at finde i den tidligere pølsevogn, som er blevet istandsat både udvendig og indvendig. Men viser dig hurtigt at være et godt kundegrundlag, skal der ansættes folk.
“Jeg håber selvfølgelig, stedet her bliver en succes. Jeg synes, grillbaren er et godt supplement til byens to pizzeriaer. Solbjerg er en by med stort potentiale. Vi ligger i et godt smørhul. Selve beliggenheden her på parkeringspladsen er også ret god med mange handlende både fra Rema 1000 og Fakta,” siger Solbjergs nye grillbar-ejer.
'Byens Grill' havde første åbningsdag i går mandag og har åbent hverdage fra klokken 11-19, lørdage har han lukket og søndage åbent fra klokken 13 til 19.
Senere bliver der holdt en åbningsreception, hvor der bliver tændt en grill op udendørs.