Fortsæt til indhold

Frivilligmesse i Ry samler flere foreninger

En stor messe giver overblik over frivillighed i hele kommunen

Samfund
Arkiv

Torsdag 29. september kl. 17-20 afholdes der Frivilligmesse på Mølleskolen i Ry. Der deltager 18 forskellige frivillige foreninger og ved de forskellige boder kan man høre foreningerne fortælle om, hvordan de arbejder med hvert deres tilbud inden for Frivilligt Socialt Arbejde.
Socialudvalgsformand i Skanderborg Kommune, Christina Bottke glæder sig til messen.
”Det er første gang, der afholdes en frivilligmesse i Ry, og det er en fantastisk mulighed for at blive klogere på, hvordan man kan være frivillig på det sociale område i Skanderborg Kommune,” siger Christina Bottke i en pressemeddelelse.
På frivilligmessen kan man også høre om, hvordan man som borger kan blive hjulpet af en frivillig, og man kan høre et foredrag af Aage Augustinus med emnet ”Din egen lykkes smed?”.
Aage Augustinus vil blandt andet fortælle om, hvad det betyder at blive en del af et fællesskab, hvad enten man er frivillig i en forening eller tager imod et frivilligt tilbud.
Som den lange liste af foreningsboder på messen også viser, findes der en meget bred pallette af tilbud, såsom fællesskaber for alenemænd, flygtninge og borgere med kræft inde på livet – bare for at nævne et lille udsnit. Borgere fra hele kommunen er velkomne.
-logy