Fortsæt til indhold

Spreder god karma og springer ud som selvstændig

Den lokale ildsjæl og blogger fra Skødstrup springer ud som selvstændig karmaspreder i nyt firma, hvor lysten driver værket

Samfund
Af Kim Skovrup Andersen

Tolv tatoveringsgrønne bogstaver på et par centimer hver danner to ord langs Pernille Højland-Røndes højre arm.
'STAY POSITIVE' står der, og de to engelske ord er blevet den 38-årige Skødstrup-kvindes mantra de seneste år.
"Jeg fik denne her tatovering i fødselsdagsgave af min mand Niels og vores to børn. 'Stay Positive' har længe været sådan et udtryk, der passede på det hele, fordi kampen mod min sygdom har været så voldsom. Jeg er bare nødt til stadigvæk at fokusere på at være positiv. Det er et vigtigt statement for mig,” fortæller Pernille Højland-Rønde, som har været gennem noget af en rutsjebanetur de seneste ti år på grund af psoriasisgigt.
Det er en sygdom, som i flere år har sendt hende ned i et smertehelvede, og for at gøre ondt værre, har gjort hende pletskaldet i en periode, fordi den biologiske medicin, hun skulle tage, havde bivirkninger.
“På et tidspunkt kunne jeg ikke engang holde på en kuglepen, fordi jeg havde så ondt. Jeg kunne ingenting. Jeg kunne ikke komme ud af sengen og måtte have hjælp af min mand, der har stået for alt herhjemme. Han har handlet ind, gjort rent og lavet mad,” siger Pernille Højland-Rønde.
For at forsøge at holde modet oppe begyndte Pernille Højland-Rønde at blogge om sit liv med en kronisk sygdom. Og bloggen fik samme navn som tatoveringen.
“Jeg synes ikke, det skal være et tabu at være syg. Jo mere man snakker åbent om tingene, desto nemmere bliver det for alle andre. Både pårørende venner og alle andre, der er syge og har det skidt,” siger hun.
Bloggen stay-positive.dk spredte sig lynhurtigt via sociale medier, og i dag bliver flere af hendes blogindlæg læst af 10.000 brugere.
“Jeg gik fra at være marketingsansvarlig i en større hotelkæde til pludselig ikke at være noget andet end sygemeldt. Men via bloggen kunne jeg stadig arbejde med mit fag og være noget. Det holdt mig oppe,” siger Pernille Højland-Rønde, der understreger, at bloggen ikke altid handler om sygdom, men også dagligdagsting med kærlige indspark og pointer. Men som regel altid med et overordnet budskab om at være positiv.
”Det med at være positiv er noget, jeg har i mig. Jeg er vokset op med en mor, der også er meget positiv. Hvis der sker noget med min sygdom i negativ retning, kan jeg da godt sætte mig ned en halv time og tænke: 'hold kæft, det her er noget lort'. Eller tage en halv dag på sofaen og tude lidt, men så rejser jeg mig igen og tænker: 'hvad kan jeg gøre nu',” siger hun.

Events i Skødstrup

En anden ting Pernille Højland-Rønde har kastet sig ud i er frivilligt arbejde i Skødstrup.
Hun blev valgt til bestyrelsen i Midtpunktet, hvor hallerne er i Skødstrup. Derigennem fik hun en rolle som formand for eventudvalget og skulle være med til at stå for aktiviteter og arrangementer. Til byens oktoberfest, fastelavn, julefrokost, foredrag, legedage og julemarked er det væltet ind med flere tusinde mennesker.
“Det har givet mig total optur at se, at sådan nogle begivenheder vokser. Og folk synes, det man gør er fedt. Folk snakker om det, og mit navn bliver nævnt. Det giver et boost. Jeg kan fandeme noget stadigvæk,” siger hun.

Selvstændig karmakvinde

Derfor er Pernille Højland-Rønde også et kendt ansigt i lokalsamfundet
“Jeg har fået vist mine kompetencer via bloggen og frivilligt arbejde. Det gør så, at jeg nu har mod på at starte et firma op på baggrund af det, og at der faktisk står kunder og venter,” fortæller Pernille Højland-Rønde.
Hun valgt at kalde virksomheden Karmako, fordi den gode karma skulle med i navnet, og ko er en forkortelse for kommunikation. Skødstrup-kvinden brænder for de mindre virksomheder, som hun kan gøre en stor forskel for gennem sociale medier, kommunikation og marketing.
“Karma handler for mig om, at der skal være kemi. Sygdommen vinder over mig, hvis ikke energien er der. Og så har jeg fundet ud af, at når jeg er flink og rar mod alle andre, så kommer det faktisk også tilbage igen,” siger hun og tilføjer:
“Min fornemmelse er, at det her kommer til at gå godt. Nu skal man jo aldrig lyde for kæk, men det tegner i hvert fald lovende, synes jeg. Interessen er der på grund af bloggen og mit frivillige arbejde. Bloggen er og har været et super udstillingsvindue. Der er faktisk mange, der gerne vil have en samarbejdspartner, som kæmper med en kronisk sygdom. Det skræmmer dem ikke, at der er en historie bag. Det giver tværtimod respekt, at jeg har kæmpet mig tilbage igen.”
Læs Pernille Højland-Røndes blog her