Rema1000 i Tranbjerg tager sejren igen
For anden gang på tre år kan Rema1000 i Tranbjerg bryste sig af titlen som ’Årets Forretning’, som Lokalavisen står bag
Lynhurtigt spredte rygtet sig blandt medarbejderne i forretningen:
“Sejren er i hus - igen!”
I sidste uge blev det nemlig afsløret, hvem vinderen af Lokalavisen Aarhus' pris 'Årets Forretning' er, og endnu engang løber Rema1000 i Tranbjerg med titlen.
“Det er præcis lige så godt som for to år siden,” siger købmand Jesper Nørgård med et skævt smil.
“Det er især fedt, fordi det er kunderne, som har stemt på os,” fortsætter han.
Kunden i centrum
Netop kunderne er, måske ikke så underligt, virkelig i centrum i Tranbjerg-butikken:
“Alt, hvad vi gør, er med kunden i centrum,” siger Jesper Nørgård.
Han fortæller, at mange har kommenteret på afstemningen og har sagt: “Nu skal vi nok sørge for, at I får sejren igen,” og så er de ellers gået direkte til stemmebordet.
Og sådan gik det altså. For anden gang på tre år tog butikken vandrepokalen.
“Jeg har virkelig en fornemmelse af, at folk føler, at de er en del af den her forretning. Vi hilser nærmest på alle kunderne, og når de så siger 'hej Jesper', jamen det er det bedste i verden. For så er de ikke bare kommet forbi for at handle et tilfældigt sted,” siger Jesper Nørgård.
Det stemmer meget godt overens med Kirsten Nielsens begrundelse for at stemme på butikken. Hun er den heldige vinder af et gavekort til butikken på 2.000 kroner udtrukket blandt alle, der stemte. Hun skrev blandt andet:
“Jeg kører gerne fem kilometer for at handle her. Der er altid friske varer(...) samt rigtig god service og betjening, og alt personalet er imødekommende. De er bare de bedste HVER gang.”
Positivitet smitter
Det glæder Jesper Nørgård at høre, for han gør meget ud af selv at være glad og positiv, fordi “det smitter,” som han siger - ikke kun blandt kunderne men også blandt medarbejderne, som har en kæmpe anddel i sejren.
Han kan da også mærke, at medarbejderne bliver stolte over at få den her ekstra tilkendegivelse.
“Alle stiger lige 20 centimeter i højden. Det giver meget til hele stemningen i butikken, og det er godt, for en vinderkultur er bare selvforstærkende,” siger han.
For at takke de mange kunder for opbakningen finder købmanden på en lille overraskelse i løbet af ugen.