Fortsæt til indhold

Fra garagesalg til 900 kvadratmeter i Viby J

Siden 2008 har GrejFreak.dk solgt udstyr til jagt, spejder og friluftsliv - butikken er vokset gevaldigt undervejs

Samfund
Arkiv

I juli 2008 startede netbutikken GrejFreak.dk i en garage på blot 25 kvadratmeter i medejer Casper Pedersens barndomshjem.
Nu otte år senere udvider virksomheden for anden gang med en tredobbelt udvidelse af lagerkapaciteten. Det betyder, at der nu i stedet for 300 kvadratmeter er hele 900 kvadratmeter at fylde ud på Gunnar Clausens Vej 58 i Viby J.
”Det har været en meget spændende rejse,” udtaler medejer Casper Pedersen i en pressemeddelelse.
Ikke kun lageret udvides, men også GrejFreak.dks showroom, der bliver seks gange større. Det betyder plads til en større udstilling af varer fra mærker som The North Face, Trangia, CamelBak, Gerbers Bear Grylls, Jetboil og Petzl. Det nye showroom åbnede officielt 29. september.
”I starten troede vi ikke, at folk vil komme ud i et industrikvarter som vores, men faktisk har det vist at være en fordel. Vores kunder sætter pris på, at det er så nemt at komme hertil via motorvejen,,” siger medejer Kristian Rasmussen.

Medarbejderstab vokset

For små to år siden var der tre fuldtidsansatte, men nu tæller virksomheden ni ansatte, tre ungarbejdere og to praktikanter - med forventning om, at der i fremtiden bliver brug for endnu flere. jesl