Fortsæt til indhold

“Kommunen skilter for dårligt”

Bedre skiltning ved indfaldsveje kan forebygge lange køer, siger bilister

Samfund
Emil Hermann

En flodbølge af kommentarer er væltet ind over Lokalavisen Odenses Facebook-side.
Hele 96 personer har ytret sig omkring den artikel, vi bragte på nettet for cirka 10 dage siden.
Nemlig historien om Dorthe Greve, indehaveren af Vesterbros Blomster. Den lille blomsterforretning er faldet 30 procent i omsætning det seneste år.
Dorthe Greve kritiserer kommunen for, at kunderne dropper bymidten, fordi Letbane-gravearbejdet og for få gratis p-pladser holder dem væk. I stedet handler størstedelen af odenseanerne i enten Tarup- eller Rosengårdcentret, hvor det er nemmere at komme frem, og hvor flere gratis p-pladser er til rådighed, mener Dorthe Greve.
Over 200 personer på Facebook giver Dorthe Greve ret i, at det er alt for besværligt at finde rundt i Odense, og derfor dropper borgerne bymidtens butikker til fordel for de store centre.

Skilter for dårligt

Avisen har forsøgt at foretage telefoniske interviews med flere af disse 200 borgere, men det er desværre ikke lykkedes at få hul igennem.
I stedet har Lokalavisen Odense udplukket en populær Facebook-kommentar fra Kirsten Lindholm. Hun mener, at kommunen kan forebygge de lange trafikkøer, hvis tilsynsmændene er bedre til sætte skilte op ved indfaldsvejene til Odense.
“Jeg opfordrer Jane Jegind og kommunen til at få sat behørig skiltning op fra indfaldsvejene og helt ind til Odense, så folk kan finde vej ind. Det tager kun lidt ekstra tid, hvis du som bilist, ved hvor du skal køre hen. Og så skal kommunen glemme alt om de apps, da vi har behov for positiv skiltning, når vi kører bil,” skriver hun.

Rådmand: Kan gøres bedre

Jane Jegind (V), rådmand i By- og Kulturforvaltningen, erkender, at skiltningen kan blive bedre.
“Der er absolut plads til forbedring. Vi har dog fået sat nogle digitale skærme op, som jeg selv mødte fornylig i forbindelse HCA Marathon. Her fik jeg en meddelelse om, at der var risiko for kødannelse,” fortæller Jane Jegind, der samtidig er klar over, at skiltningen ved indfaldsvejene skal forbedres.
“Vores tydelighed skal være bedre, når vi skilter til alternative ruter, som kan få bilisterne udenom vejarbejde og afspærrede veje,” konstaterer hun.
Jane Jegind har kontinuerligt fat i fagfolkene og cheferne i By- og Kulturforvaltningen, så byen kan forbedre sig endnu mere.
“Vi forholder os konstant til, hvordan vi kan bruge vores nye viden fra Smart City Odense i vores trafikale udfordringer,” forklarer rådmanden.
I 2015 og 2016 har Odense Byråd afsat to millioner kroner til at arbejde med Smart City. Den digitale strategi har til hensigt at skabe smartere løsninger for borgerne i eksempelvis trafikken ved brug af data og teknologi.