Fortsæt til indhold

Strøget skal have en ny grøn profil

Træerne på Søndergade bliver erstattet med formklippede lindetræer

Samfund
Arkiv

Aarhus Kommune erstatter de kommende to måneder træerne på Strøget med formklippede lindetræer. De nye træer bliver placeret i samme plantehuller som de nuværende og vil allerede fra starten være cirka fem meter høje, skriver Center for Byens Anvendelse i en pressemeddelelse.
De nye træer på Strøget kommer til at følge samme æstetiske udtryk som træerne, der inden for det seneste år er blevet plantet i Ryesgade og på Bispetorvet. På den måde kommer midtbyen til at fremstå endnu mere sammenhængende.
“Vi ved, at det er et ømtåleligt emne for mange, når vi fælder træer, men vi er nødt til at tænke langsigtet. Det er både ud fra en faglig og helhedsmæssig betragtning det rigtige tidspunkt at plante nye træer, så vi får en smuk og harmonisk midtby med træer, der vil trives under forholdene på Strøget,” siger Kim Gulvad Svendsen, som er chef for Drift og Myndighed i Center for Byens Anvendelse.
Arbejdet med at udskifte træerne og bænkene begynder i de kommende uger og vil være afsluttet inden udgangen af november.

jk