Karins Taxi kommer til Hammel med nyt navn
Hadsten-selskab opretter Hammel Taxa med nyt telefonnummer
I løbet af denne uge vil du møde en ny taxa i Hammels gader med navnet 'Hammel Taxa'" og med et nyoprettet telefonnummer, hvor du kan få fat i en hyrevogn.
Det fortæller vognmand Karin Andersen, der har Karins Taxi Hadsten.
Hun har netop fået to bevillinger af Favrskov Kommune og vil nu til at drive taxi-forretning i Hammel.
I første omgang kommer en af de to bevillinger i gang med det samme, og hvis efterspørgslen er, som Karin Andersen håber, kommer yderligere en vogn på gaden.
"Jeg har den første chauffør til samtale i eftermiddag, (mandag, red.)," fortæller hun FavrskovPosten.
Planen er i første omgang, at hendes 16 nuværende chauffører også dækker Hammel, indtil nye folk er på plads.
Fra torsdag vil Karin Andersen selv komme på charmeoffensiv i Hammel-området med en ny taxa med nyt logo og telefonnummer.
"Jeg håber på, at få gang i at transportere både private og erhvervslivet," lyder det. Sidstnævnte kategori vil nok få et besøg og et par visitkort, afslører hun.