Fortsæt til indhold

Børn læser højt for børn

Samfund
Arkiv

Elever fra anden klasse på Bavnehøjskolen læste højt for i alt 88 børn fra børnehaver i hele Hadsten. Det skete i et samarbejde med Hadsten Bibliotek i forbindelse med Sløjfens teaterforestilling om Villads fra Valby. 0.-2. klasserne havde i to uger forinden arbejdet med Villads fra Valby, hvor de har lavet Villads-figurer, videoer på iPad og dukketeater, og de store børn har læst højt for de små.
Det udviklede sig til en højtlæsnings-event og udstilling på Hadsten Bibliotek hen over tre dage, hvor børnehavebørnene også kunne lege med de udstillede ting. Christian Madsen, 2. klasses elev i den aldersblandede klasse Egetræet, fortæller:
“Det er dejligt at læse højt, for så gør man noget godt for andre. ” Laura Cramer, som er Christians klassekammerat, supplerer: “Det bedste har været at lave noget nyt - at have dansk på en anden måde. ”
Børnene på Bavnehøjskolen og deres lærer er kommet på idéen med højtlæsningen, da de netop er startet med et pilotprojekt om innovationsdidaktik og kompetencer i de 21. århundrede.