Gadeopera i øjenhøjde til markedsdag
Der er lagt op til lidt af en verdenspremiere, når opera stykket TUSK fremføres i Jægergårdsgade i forbindelse med markedsdag
Meget lig med flash mobs, hvor en gruppe mennesker pludseligt samles for at danse i det offentlige rum og bagefter at gå hver til sit, vil besøgende til markedsdag i Jægergårdsgade kunne opleve verdenspremieren på opera stykket TUSK, der er komponeret specielt til lejligheden.
Og ikke nok med, at man kommer til overvære uropførelsen på stykket, så vil koncerten også bruge hele Jægergårdsgade som scene- og lydkulisse, da hele gaden - fra Frederiks Allé til M. P. Bruuns Gade - vil danne ramme om dette specielle arrangement.
“Der kommer til at være omtrent 100 festklædte musikere i butiksvinduer, private lejligheder, på tagterasser og i portåbninger til markedsdag i Jægergårdsgade, hvor jeg vil stå i den ene ende med min lirekasse og spille,” siger Line Tjørnhøj, der har komponeret og skrevet stykket i et samarbejde mellem Aarhus Symfoniorkester og Aarhus Unge Tonekunstnere, som Line Tjørnhøj også er formand for.
Ramasjang med et alvor
Selv om stykket vil skabe liv og ramasjang i handelsgaden, så gemmer der sig nogle alvorlige budskaber i teksten.
“Selve værket handler om verdens tilstand. Det har en tekst, som handler om fællesskab, kærlighed, krig og død. Det er nogle universelle emner, fordi det er noget, som vi hver især har tæt på os. Vi har sorger og glæder med os over alt. Også når vi går på markedsdag. Der er noget eksistentielt på spil for alle mennesker. Så selv om der vil være ramasjang, akrobatik og trompeter ud af lejlighedsvinduerne, så har alle mennesker også noget mere alvorligt i deres liv. Og det er dét, som stykket fortæller,” forklarer Line Tjørnhøj, som fortsætter:
“Men operaen er også en fejring af fællesskabet og samarbejdet mellem folk, der er passioneret og har en lyst til at gøre en forskel. Og den vilje, passion og lyst findes i Aarhus, men i særdeleshed i Jægergårdsgade, Aarhus Symfoniorkester og AUT (Aarhus Unge Tonekunstnere, red.).”
Logistiske udfordringer
Når man tænker på opera, så er en af de første tanker måske kulisser og scener, såsom symfoniske sale, som den i Musikhuset i Aarhus. Derfor har der også været store udfordringer med at komponere et stykke til en scene, der er mere end 100 meter lang gade.
“De største udfordringer, ved at lave et værk i øjenhøjde og på gadeplan, er logistiske. Det vil sige, at hvis man står ved tubaisten, skal man ikke kede sig, også selv om man ikke kan høre, hvad der sker længere oppe ad gaden. Det skal jo også passe ind i en sammenhæng, når man bevæger sig rundt i gaden, så man både får noget ud af at blive stående, men også når man går op ad gaden,” siger Line Tjørnhøj om stykket, som har premiere lørdag 7. maj fra klokken 11.30.