Nethandel a la deleøkonomi hos Rema
Vigo er ny måde at drive nethandel på, og den lanceres også hos discountbutikker i Skanderborg Kommune
“Køb ind for din nabo og tjen lidt ekstra.”
Sådan har det lydt i en kampagne fra discountkæden Rema 1000, som her i kommunen p.t. driver forretninger i Skanderborg og Skovby.
Opfordringen henviser til, at kæden har søgt indkøbere til brug for etableringen af kædens nye nethandel.
Nethandlen har fået navnet Vigo, og den bygger på det fremadstormende fænomen med deleøkonomi.
Fra privat til privat
Vigo skal gøre det muligt for privatpersoner at handle via smartphone og få indkøbsposerne leveret af andre privatpersoner.
Det er kunder, der i forvejen er nede at handle i den lokale Rema 1000 eller har meldt sig som indkøbere for at tjene lidt ekstra.
Hos Rema 1000 i Skovby ved Galten glæder købmand Morten Rasmussen sig over etableringen af Vigo.
“Det er sjovt og spændende at være med til at stable noget helt nyt, som ikke er set før i verden, på benene. Alle købmænd i kæden synes, det er en god ide, og vi har gjort meget for at få folk til at melde sig som indkøbere,” forklarer Morten Rasmussen.
Vigo er en platform for alle. Hvis man ikke har tid eller kræfter til at bære indkøbsposen eller ikke kan nå at handle, kan man via en app bestille sine varer og få dem leveret til døren.
Alle over 15 år kan melde sig som indkøbere og levere indkøbet på cykel, gå-ben eller bil. Man bestemmer selv, hvor mange og hvilke ruter, man tager.
Med andre ord er det ikke en Rema 1000-medarbejder, der leverer varerne, men en nabo eller gymnasieelev, der alligevel skal forbi hos den kunde, der har bestilt varerne.
Det koster mellem 39 og 59 kroner at få leveret varer med Vigo. Pengene går helt overvejende til indkøberen bortset fra nogle få kroner, Rema 1000 beholder til at dække omkostningerne til en forsikring til vareleverandørerne.
“Vi håber på at få flere kunder og ekspeditioner via Vigo, hvor vi så tjener på at sælge varerne. Men det er lavet som en service, og vi skal ikke tjene på ordningen som sådan,” fastslår Morten Rasmussen.
Købmanden fra Rema 1000 i Skovby fortæller, at man internt i kæden har gjort sig mange overvejelser om, hvordan man kunne komme i gang med nethandel.
“Ingen har hidtil knækket koden og fundet den rigtige model for, hvordan man kan drive rentabel nethandel i en kæde, der har fysiske butikker,” mener han.
Det mener Rema1000 imidlertid er sket med via lanceringen af Vigo.
“De helt store fordele for kunderne er, at de kan købe varerne til samme pris som i butikken og fra hele det faste sortiment,” siger Morten Rasmussen.