Og årets virksomhed er…
Prisen som årets virksomhed gik til Bay Christensen A/S.
PRIS Omgivet af slotte, flot natur og Tesla-biler løb Business Faxe Copenhagens erhvervskonference med temaet Disruption af stablen på Gisselfeld Kloster i Peder Oxe Hallen. I år blev en ny tradition startet op, nemlig uddeling af tre erhvervspriser: Årets virksomhed, CSR-prisen og Årets iværksættervirksomhed.
“Vores lokale erhvervsliv styrker sig selv hver dag. Der bliver arbejdet hårdt for succes og der bliver taget ansvar for Faxe Kommune. Derfor vil vi gerne uddele nogle priser og hylde tre virksomheder som har gjort lidt ekstra. Vi hylder dog alle kommunens virksomheder hver dag for deres indsats,” fortæller Jesper Ib Paulsen, direktør for Business Faxe Copenhagen.
Foran over 200 deltagere, motiverede indlægsholder og politisk kommentator Hans Engell for valget af årets virksomhed, “Årets virksomhed er givet til en virksomhed, som trods sin lange historie for år tilbage oplevede store udfordringer grundet den finansielle krise… Trods væsentlige udfordringer og tilpasninger af forretningsgrundlaget, er det nu igen lykkedes at få vendt virksomhedens udvikling og endda med flot resultatmæssig succes.”
Og årets virksomhed blev Bay Christensen A/S. Det var en glad direktør, der fik overrakt prisen af Jesper Ib Paulsen og Hans Nielsen. Hans Nielsen repræsenterede Nykredit som var hovedsponsor på konferencen og for prisen ”Årets virksomhed”. Vinderen af ”Årets CSR-virksomhed” gik til Royal Unibrew og titlen som ”Årets iværksættervirksomhed” gik til Madsynergi.
sl