Find på nyt navn til Lyseng Idrætscenter og vind penge
Foreninger udlover præmie for vindernavn til idræts- og kulturkompleks i Lyseng
Lyseng Idrætscenter i Højbjerg skal udvides med flere idrætsfaciliteter, bibliotek og borgerservice, daginstitution, medborgerhus og nye fællesfaciliteter.
Det kræver alt sammen et nyt navn, som kan favne alle stedets mange facetter, ånd og idé.
De seks foreninger som står bag udviklingsinitiativet, henholdsvis Holme-Højbjerg-Skåde Fællesråd, Fonden Lyseng Idrætscenter, Højbjerg Gymnastikforening, Højbjerg-Lyseng Foreningsfitness samt Viby og Aarhus Syd Taekwondo Klubber har stillet en pengepræmie på 5.000 kroner på højkant for det rette navn til projektet.
Alle kan deltage
Optimalt skal navnet afspejle alle eller flest mulige af centerets mangeartede funktioner. Og så gør det ikke noget, at navnet ligger godt i munden, skriver foreningerne i en pressemeddelelse.
Alle kan deltage, enten som privatpersoner, foreninger eller skoleklasser, og der kan fremsendes lige så mange forslag, som fantasien rækker til.
Navneforslag kan sendes på mail til konkurrence@lyseng-idraetscenter.dk indtil mandag 14. november, hvorefter alle forslag vil blive gennemgået af styregruppen, som leder projektet, og en vinder vil blive valgt og offentliggjort 1. december 2016. jesl