Fortsæt til indhold

Maria Helleberg viser fejl i historiske film - mød hende i Kulturhuset

Samfund
Arkiv

Nogle film ændrer historien. De ændrer i hvert fald for altid opfattelsen af historiske perioder. Det kan man høre mere om i et foredrag med forfatter Maria Helleberg onsdag 2. november kl. 19.30 i Skanderborg Kulturhus.
Under overskriften 'De ændrede historien – Historiske film' fortæller Maria Helleberg, at det ikke er fag-historikere, man tyr til, når man skal fremkalde billedet af for eksempel det antikke Rom – det er 'Ben Hur', 'Gladiator' eller 'I, Claudius'.
Maria Helleberg tager udgangspunkt i fejlene. Hvorfor er der fejl i historiske film? Hvordan fortæller man historien uden mulighed for fodnoter? Og hvornår lykkes det at genskabe en periode, samtidig med at filmen fungerer som selvstændigt kunstværk?
Maria Helleberg debuterede som forfatter med den historiske roman 'Seersken' i 1986 og har siden udgivet over 80 bøger.
Billeter 100 kr. på Skanderborg Kommunes Biblioteker eller www.kulturhuset-skanderborg.dk. jesl