Ny fodterapeut rykker ud
Blomsterdekorationer udskiftes med rullende fodklinik. Udgangspunktet er Hammel, hvor Ida Kudahl bor
Efter at have været blomsterdekoratør i 20 år skulle der ske noget andet i Ida Kudahls liv. Noget helt andet.
”18 intense måneder, så var jeg statsautoriseret fodterapeut,” fortæller Ida, der indtil nu har arbejdet på en fodklinik i Randers.
”Jeg kan jo se, at vi der har en del kunder fra Favrskov, så jeg regner med, at grundlaget for at starte her er i orden,” lyder det.
Det specielle er, at Ida K, som klinikken hedder, er mobil. Man ringer bare og aftaler tid.
”Det bliver fortrinsvis ældre, handicappede eller diabetes-patienter. Og dem bliver der flere og flere af.”
”Jeg klipper negle, sliber, fjerner hård hud og ligtorne. Giver fodmassage og slutter med en nærende creme. Det er så vigtigt, at fødderne er i orden. Hvis ikke, så kan smerter forplante sig op gennem kroppen,” forklarer Ida Kudahl.
Sko efter fødderne
”Der er også en masse welness i at få ordnet sine fødder. Det gør folk glad,” lover Ida.
Hun konstaterer også, at de fleste kunder er kvinder. Mænd skal først overtales, men så kan de slet ikke undvære det.
Fodterapeuten giver også råd og vejledning. For eksempel ved valg af sko. ”Sko skal købes efter fødderne, ikke efter hovedet,”