Danmarks første flyvende take-away
Nu bliver det muligt at bestille tapas fra Toldboden i København og afhente dem et par timer senere i Aarhus
Det lyder måske dekadent at få fløjet sine tapas ind med vandflyver, men det er ikke desto mindre den mulighed, aarhusianerne fremover får hver fredag.
Et nyt samarbejde mellem Marselis Vine og gastronomi-virksomheden Løgismose har nemlig, lidt tilfældigt, søsat landets første flyvende diner transportable.
Lars Christensen, der er indehaver af Marselis Vine - som indtil for nylig hed Vin & Vin, forklarer, hvad meningen i galskaben er.
“Da jeg startede butikken i sin tid med Brødrene Koch, var det vigtigt, at vi kunne være mere end en vinbutik. Vi ville tilbyde mad. Nu er jeg så blevet helt selvstændig og kan handle frit, og det har betydet et nyt samarbejde med Løgismose,” fortæller vinmanden.
Den flyver jo alligevel...
Der skulle dog en flyvetur med Nordic Seaplanes til, før den flamboyante idé om de flyvende tapas blev undfanget.
“Flyveren lander lige foran Toldboden i København, hvor Løgismose har en rigtig populær madbod. Der er tapas-poserne suverænt den mest populære vare, så hvorfor skulle vi ikke flyve tapas til Aarhus? Det er jo en sjov og anderledes måde at få Løgismose tilbage til Aarhus,” siger Lars Christensen.
Både Løgismose og Nordic Seaplanes var glade for idéen, så fra fredag 4. november kan aarhusianerne få tapas fløjet ind fra hovedstaden, som så kan hentes i butikkerne på Marselis Boulevard eller Kridthøj Torv.
Tapas-poserne skal bestilles på hjemmesiden inden klokken 11 fredag, og så kan de ellers hentes halvanden time efter, de har forladt køkkenet i København.
“Vi er ret spændte på projektet, selvom det på ingen måder er det, vi skal leve af. Det er da sjovt at få maden leveret med vandflyver. Men nu ser vi, hvordan det går med de flyvende tapas. Måske flyver vi østers ind til nytår,” fortæller Lars Christensen begejstret.
Et glædeligt gensyn
Løgismose, som har leveret varer til danskerne fra gastronomiens verden i et halvt århundrede, har ikke været til stede i Aarhus, siden deres afdeling i Magasin lukkede for år tilbage.
Derfor glæder det salgschef i Løgismose Remi Sahner, at produkterne atter er tilbage i Smilets By.
“Da vi lukkede ned i Magasin, var det jo ikke fordi, vi ville trække os ud af Aarhus. Vi har mange kunder, som har efterspurgt vores varer, men vi har manglet nogen til at drive det. Så da vi fik kontakt med Lars, var vi slet ikke i tvivl om, at det var det rigtige match,” fortæller han og tilføjer:
“Marselis Vine har jo et rigtig godt navn og netværk, og det er jeg sikker på, at Løgismose kan være med til at støtte op om og løfte.”