Restaurant Fugholm har succes med fastpris-koncept
Koncept kendt fra Aarhus og København er nu kommet til Horsens
Forretten står på sprød fiskefilet med syltede løg, pikant aioli og salat. Hovedretten er en duet af gris med rødkål, flødekartoffel og rødvinssauce. Desserten står på farinkage med æbler, karamel og kardemomme is. Til hver af de tre retter får du et glas vin - og så er den ikke længere.
Restaurant Fugholm i Horsens har indført et nyt og enkelt koncept, som i flere år har været meget populært i Aarhus og København. Menukortet med flere forskellige forretter, hovedretter og desserter at vælge imellem er erstattet med én menu inklusive vine til en fast pris på 300 kroner, som restauranten kalder hverdagsgourmet og serverer onsdag og torsdag. Fredag og lørdag ryger der en ekstra ret og et ekstra glas vin oveni menuen, som er 100 kroner dyrere og går under navnet weekendgourmet.
“Folk synes, det er super, de ikke skal tage stilling til noget. Det har vi klaret for dem,” fortæller Martin Jørgensen, der driver Fugholm sammen med Thomas Søndergaard Christensen.
Begyndte som et forsøg
De to kokke genåbnede Fugholm i foråret som en traditionel a la carte restaurant med et noget højere prisniveau end i dag. Torsdag var en stille dag, så der forsøgte de sig efter sommerferien med det nye fastpris-koncept, som straks blev en succes og derfor nu er indført alle ugens åbningsdage. Tilmed har Fugholm nu åbent om onsdagen.
“Der kommer mange flere ind og spiser om onsdagen med det nye koncept end i weekenden med det gamle koncept. Folk i Horsens vil gerne have god mad, men de vil ikke bruge 1.000 kroner per mand. Vi tror, det her er løsningen. Det passer bedre til os, stedet og byen,” siger Thomas Søndergaard Christensen.
Laver det hele selv
Restauranten har mindre udgifter og mindre madspild med det nye koncept, hvor menuen og vinene er faste i en måneds tid eller to ad gangen.
“Vi vil stadig kategorisere os som finere madlavning. Vi laver det hele selv: Bager brød, sylter løg og laver hjemmelavet majonæse og is,” nævner Martin og Thomas.
De er gået væk fra at holde åbent til frokost, som de som noget nyt forsøgte sig med, da de overtog Fugholm i foråret. Gæsterne var superglade for det, men der kom alt for få, fortæller indehaverne.
Med tiden overvejer de at give gæsterne lidt flere valgmuligheder, så man for eksempel kan vælge mellem kød og fisk til hovedret.
“Og vi kan stadig stykke en 6-retters menu sammen med dyrere vine til dem, der ønsker det.”