Fortsæt til indhold

Et halvt års omkørsel

Op til ni måneders omkørsel venter, hvis broer i Hadsten og Laurbjerg hæves

Samfund
Kian Johansen

Flere broer i Favrskov skal hæves, og vejstrækninger ændres, hvis BaneDanmark og statens planer om at skaffe plads til elektrificerede tog i Danmark skal lykkedes.
Hvis der findes penge til projektet og det bliver endeligt besluttet, så venter der en del omlægninger for især bilister ved Laurbjerg og i Hadsten.
Begge steder anbefaler BaneDanmarks ingeniører at hæve broerne.

Lukkes i seks måneder

Det vil betyde, at broen ved Skanderborgvej i Hadsten lukkes i op til seks måneder, og at bilisterne så må køre udenom ad Vestre Ringvej, for at komme fra den nordlige og sydlige del af byen.
I Laurbjerg skal broen på Hammelvej hæves og det vil betyde ni måneders trafikgener ved broen og omkørsel via Langå og Hadsten. Broen vil være helt lukket i tre måneder og delvis lukket resten af tiden.
De lokale vil få mulighed for at komme over en midlertidig bro øst for Laurbjerg.
“Broen, der fører Hammelvej over banen i Laurbjerg, er ligesom broen ved Skanderborgvej for lav til den elektrificerede jernbane.

“Vi skal nok klare det, vi har også overlevet en opgravning af Søndergade,” mener formand for Hadsten Handel, Lars Simonsen.

Hævning er det bedste

BaneDanmark har undersøgt såvel muligheden for at skaffe det fornødne fritrum ved at sænke sporene som ved at hæve broen. At hæve dele af brokonstruktionen er her vurderet at være den samlet set bedste løsning. Vurderingen bygger bl.a. på sporsænkningens konsekvenser for eksisterende stitunnel ved Nørregade/Sønderalle samt broens stand og konstruktion,” skriver Magnus Bros Rasmussen, der er projektleder ved BaneDanmark, i et skriftligt svar til FavrskovPosten.
Hvorfor ikke sænke sporene ved stationen i Hadsten?
“Vi har valgt at hæve dele af den eksisterende brokonstruktion. Dette er den samlet set bedste løsning, idet brokonstruktionen muliggør denne ombygning og broen er i god stand. En sporsænkning under broen vil kræve større ombygning af bl.a. perronerne på Hadsten Station samt stitunnelen ved Østergade/Søndergade,” forklarer Magnus Bros Rasmussen.

Laurbjergs bro hæves

Formanden for Hadsten Handel er overrasket over planerne. Vi spørger ham, hvordan han har det med at Hadstens detailliv måske vil lide under seks måneders omkørsel.
“Det kommer lidt bag på mig, jeg har ikke set den overordnede plan endnu, men vi må få det bedste ud af det, hvis det kommer til at ske,” siger Lars Simonsen. “Vi har før overlevet en opgravning af Søndergade, så kan vi også klare det her,” lyder det.
Vi spørger Magnus Bros Rasmussen fra BaneDanmark:
Ved du godt at borgerne i Laurbjerg brændende ønsker sig et trinbræt og en sænkning af banelegemet vil gøre den drøm nemmere?
“Eventuel etablering af et trinbræt i Laurbjerg, eller undersøgelser heraf, kan igangsættes ved en politisk beslutning herom, men er ikke en del af opdraget for Banedanmarks elektrificeringsprojekt,” lyder det.
Planerne om at ændre på banestrækningen er i høring indtil 27. november.