Fortsæt til indhold

Bjergene ved Horsens er blevet fredet og beskyttet mod byggeri

DN Horsens glad for endelig afgørelse

Samfund
Jeppe Rafn

Natur og Miljøklagenævnet har endegyldigt vedtaget at frede 'Bjergene' ved Stensballe. Det nu fredede område er på tre kvadratkilometer og ligger mellem Stensballe og Søvind og syd for Haldrup ned til Horsens Fjord. Området består primært af en række landbrugsejendomme med tilhørende marker.
“Det er et helt utroligt smukt landskab, rekreativt og bynært, og helt oplagt at frede,” siger Lillian Sørensen, formand for Danmarks Naturfredningsforening i Horsens.
Lokalformanden fortæller, at DN rejste fredningssagen for fem år siden på baggrund af henvendelser fra borgere, der var bekymrede for kommunens planer om at udlægge en del af området til boligområde.
Sagen blev behandlet i Fredningsnævnet, der for to år siden nåede frem til, at området skulle fredes. Når størrelsen af erstatningsbeløbene til de berørte lodsejere er på over 500.000 kroner, skal en fredningssag også behandles af Natur- og Miljøklgaenævnet, der nu i store træk er nået frem til den samme afgørelse.
Fredningen betyder, at der ikke må bygges i området, medmindre der er tale om byggeri, der har med landbrugsdriften at gøre på de eksisterende landbrugsejendomme. Og at der fremover ikke må tilplantes og dyrkes juletræer og energipil, der kan forhindre udsigten over bakkerne og fjorden.
Fredningen betyder samtidig, at offentligheden får bedre adgang til området, idet der anlægges nye trampestier i forbindelse med de eksisterende stier, så man ifølge DN kan komme meget bedre rundt i Bjergene.
“Vi arrangerer ture derud, og jeg ved også, at Dansk Vandrelaug og løbere vil benytte sig af området,” fortæller Lillian Sørensen fra DN Horsens.

Enig i afgørelsen

Ole Pilgaard Andersen var som Horsens Kommunes repræsentant i Fredningsnævnet med til at træffe den oprindelige afgørelse om at frede området, selvom fredningen gik på tværs af kommunens planer om et boligområde.
“Det er noget af det smukkeste natur, der findes, så for mig var der ingen tvivl om, at det var fredningsværdigt og værd at bevare for borgerne i Horsens Kommune,” siger Ole Pilgaard Andersen.
De 36 lodsejere i området står samlet set til at få en erstatning på knap tre millioner kroner som følge af fredningen. Langt hovedparten af erstatningen gives på grund af forbuddet mod tilplantning og dyrkningen af udsigtshæmmende afgrøder. Resten går til erstatning i forbindelse med anlæggelse af nye stier og ændring af nuværende stier.