Fortsæt til indhold

Fokus på arbejdsglæde i hverdagen

Den maritime virksomhed Erria A/S med 420 ansatte worldwide, er tilstede i Danmark, Storbritannien, Kina, Vietnam og Venezuela og har agenter i Sydamerika og Ghana. For nylig flyttede man det det danske hovedsæde fra Kastrup til Køge Torv.

Samfund
Af Søren Lindquist

ARBEJDSGLÆDE Da Erria A/S for nylig flyttede fra Kastrup til Køge Torv, og herfra fremover skal virke med sine 20 medarbejdere i det danske hovedsæde, var det først og fremmest fordi ud fra et ønske om at omgive sig af og samtidig være en del af et miljø i hverdagen, præget af mere liv og mere aktivitet.

Fokus på arbejdsmiljø og trivsel

Erria A/S, der er en børsnoteret maritim virksomhed, har siden etableringen 1992 holdt til i Kastrup, tæt på Københavns Lufthavn. CEO Henrik Normann Andersen fortæller om motivationen for at flytte til Køge:
"I princippet behøver vi i hovedsædet jo kun et stort lokale, skriveborde, PC'er og adgang til internet for at kunne drive vores forretning. Men, for at kunne tiltrække dygtige medarbejdere kræver det også i dag, at man kan tilbyde et attraktivt arbejdsmiljø og at arbejdspladsens beliggenhed er både god og let tilgængelig.
Med flytningen til Køge Torv har vi prioriteret faktorer som disse højt. Jeg tror nemlig på, at vi alle bliver en smule gladere, og mere motiveret, hvis vi i vores hverdag fungerer i et miljø, hvor der både er noget til øjet og til sjælen. Og det er jo lige præcis dét Torvet i Køge kan byde på. Vi kan fremover hver morgen frydes på vej over Torvet og hen til opgangen til kontoret - og jeg er overbevist om, at vi alle kommer til at få et helt andet overskud i vores arbejde.

Fremover vil der hver dag være udsigt til masser af liv og aktivitet på Køge Torv, for de 20 medarbejdere i det danske hovedsæde. Foto: JCJ

Den perfekte geografiske beliggenhed

Foruden at få en beliggenhed der giver liv og aktivitet omkring sig, fremhæver Henrik Normann Andersen Køge's perfekte geografiske placering på Sjælland:

"Vi har en del inspektionsarbejder rundt i landet, hvorfor det også giver rigtig god mening at have sit udgangspunkt i Køge, med let adgang til motorvejen. Forbindelsen til Køge er god, også med den offentlige transport, og i 2018 bliver det endnu bedre med åbningen af jernbanen mellem Ringsted og København, via Køge. Enkelte medarbejdere, som kører i bil til og fra arbejde får lidt længere at køre nu, men den samlede transporttid ser nærmest ud til at blive kortere, fordi den foregår modsat myldretrafikken ind mod København.

Erria A/S er foruden i Danmark tilstede i Storbritannien, Kina, Vietnam og Venezuela og har agenter i Sydamerika og Ghana.

30 min til hovedstaden er ingenting

Også set i relation til afstanden til København, er Henrik Normann Andersen meget tilfreds med at have fået base i Køge.
"Forretningsmæssigt tror jeg ikke det giver den store umiddelbare forandring på den korte bane, da mindre en 10% af vores omsætning stammer fra danske kunder. Vore kunder vælger os ud fra hvad vi kan levere, og ikke hvorfra vi gør det.
Og for vore udenlandske kunder spiller det overhovedet ingen rolle, at vores kontor vil ligge godt 30 minutters kørsel fra lufthavnen, da de selv overvejende kommer fra områder i verden, hvor afstandene er en hel del større. Jeg var fx. for nylig til møde hos præsidenten i Sierra Leone. Og han spurgte altså ikke til hvor vi havde kontor," siger Henrik Normann Andersen med et smil på læben.

Stilhed før storm

Endelig pointerer Henrik Normann Andersen det positive i at være flyttet til et område, der i så høj grad som tilfældet er i Køge, er præget af vækst og udvikling i disse år.
"Ved at bo i Køge, nær en aktiv erhvervshavn under en enorm udvikling er jeg sikker på, at vi som sidegevinst også vil blive inspireret til at se muligheder på en hel ny måde.
Det er som om hele Køge-området lige nu emmer af noget, der er svært at sætte ord på. Lidt lige som stilhed før storm. Vi glæder os til at være lige midt i denne storm, som i denne sammenhæng kun skal opfattes positivt," siger Henrik Normann Andersen afsluttende.