Stortalent smasher sig til guldmedaljer
Den 16-årige badmintonspiller, Alexandra Bøje, fra Højbjerg Badmintonklub har allerede et imponerende trofæskab
Hun er blot 16 år, lige flyttet fra Horsens til Aarhus i en lejlighed sammen med sin storesøster i nærheden af Harald Jensens Plads, og så kan hun slå til fjerbolde som selv garvede badmintonsspillere kun tør drømme om.
Navnet er Alexandra Bøje, og selv om hun kun er i midten af teenageårene, så ligner hendes meritter allerede en erfaren idrætsudøver.
Senest gik det ud over hendes konkurrenter til U17 EM Lubin i Polen, hvor hun tog guldet med hjem til Danmark og Aarhus i disciplinerne mixdouble og damedouble. En oplevelse, der gav den unge ketsjerspiller blod på tanden.
“Det var mega fedt. Det hele blev drevet rigtig professionelt, og det var virkelig en stor oplevelse at være med til. Specielt, når det er imod de bedste europæere i min egen aldersklasse,” siger Alexandra Bøje, der er flyttet fra Horsens til Aarhus for at komme tættere på Højbjerg Badminton Klub, hvor hun til dagligt spiller og træner.
Mange fjer i hatten
Den rå talentmasse, som Alexandra besidder, er ikke nok i sig selv. Dertil er der indlagt to træningspas seks dage om ugen.
“Jeg træner i Højbjerg Badminton Klub en gang om dagen. Derudover laver jeg også dagligt fysisk træning i det lokale træningscenter. Så det kræver en masse selvdisciplin, hvis man vil opnå noget inden for sporten,” forklarer Alexandra, der har fravalgt skolen i et år for at koncentrere sig udelukkende om at slå fjerbolde over nettet.
Og strategien har allerede båret frugt. For ikke nok med at hun kan kalde sig europamester, så fik hun for blot to uger siden også overrakt guld- og sølvmedaljer ved DM i disciplinerne mix- og damedouble, mens hun fik en sølvmedalje i single.
“Jeg er en meget bevægelig spiller, der slår nogle hårde bolde, men også har et godt øje for spillet. Derfor spiller jeg både double- og single-kampe, fordi jeg kan lidt det hele på banen,” fortæller pigen, der har den legendariske, kinesiske herrespiller Lin Dan som sit store idol.
Masser af opbakning
Selv om Alexandra Bøje har udsat uddannelse i et års tid, så skorter det ikke på opbakning fra familie og venner.
“Der er jo visse ting, som jeg er nødt til at sige nej til, når jeg dyrker badminton på så højt et niveau. Men det er det hele værd, når jeg trækker mig sejrrigt ud af konkurrencerne, og det har mine venner og veninder også fuldt forståelse for,” forklarer Alexandra, der selv om hun ikke har boet ikke i Aarhus så længe, nyder at færdes rundt i den lille storby.
Lokalavisen Aarhus sætter i en ny serie fokus på de lokale sportstalenter. Hvor meget ofrer de for sportens skyld, og hvad giver det dem retur?
Kender du et dedikeret sportstalent, så tip os på redaktion.aarhus@lokalavisen.dk