Fortsæt til indhold

Tænk jer nu om i krydsene, cyklister!

Nogen cyklister glemmer fattehatten under cykelhjelmen, mener Lokalavisens klummeskribent

Samfund
Arkiv

Kære aarhusianske betvingere af jernheste. Der er noget, vi skal snakke om.

Eller nærmere: Der er noget, jeg skal fortælle jer, som I skal tage til jer og rette ind efter. Gør det for jeres egen, jeres medtrafikanters og ikke mindst trafikkens skyld.

I er simpelthen for mange, der ikke tænker jer om, når I tramper frem mod de store lyskryds i byen. Det er i hvert fald mit klare indtryk som daglig cyklist og bilist (det er så kedeligt at gå) i Aarhus, og jeg bider især mærke i, at det står grelt til med den dorske tankevirksomhed i krydsene ved banegården, Harald Jensens Plads og Silkeborgvej/Vestre Ringgade.

Og det står uden tvivl skidt til mange andre steder i byen.

Det er selvfølgelig krydsene med højresvingsbaner for bilister, og hvor der ikke er en decideret cykelsti, jeg snakker om. Der er næsten altid cyklister, som holder til højre i svingbanen ude ved kantstenen.

Og det må I selvfølgelig gerne – hvis I selv skal til højre!

Skal I derimod ligeud, så skal I altså placere jer selv og jeres rustne havelåge på linjen mellem vognbanen og svingbanen.

Det er 'tilladt' ifølge færdselsloven. Påkrævet ifølge mig. Så skal bilisterne ikke vente på, at du får røven på sadlen og sving i pedalerne, før de kan påbegynde drejningen.

Er du bilist, sidder du sikkert lige nu og klapper og råber: ”Halleluja, Danni, hvor har du dog ret – igen!” Men du har også et ansvar, hvis du skal til højre, kære bilist.

Du skal skabe plads til cyklisterne på din venstreside, og det gør du ved at trække godt ud mod kantstenen, så de ikke har andet valg end at køre derud eller holde sig bag dig, hvis de skal til højre.

Ja, det ville da klæde kommunen at lave ordentlige cykelbaner til formålet, ligesom man har gjort i krydset ved Mølleparken, hvor det fungerer upåklageligt.

Og nu vi er ved det, så ville det da også klæde Christiansborg-politikerne gevaldigt at gøre højresving for rødt lovligt. Det fungerer aldeles fremragende ovre hos tosserne på den anden side af Atlanten, så hvorfor skulle det ikke kunne fungere i fornuftige, lille Danmark?

Men det er en anden snak. Lad os i dette tilfælde starte med at gribe i egen barm og huske at tage fattehatten på under cykelhjelmen.

Så glider trafikken lettere, og så vinder vi alle.