Fortsæt til indhold

60 sekunders kamp om investorer og 500.000 kroner

20 tech-iværksættere fik forleden præcis ét minut til at pitche deres idé på Scion DTU for en gruppe mulige investorer. Dagen var en del af Danish Tech Challenges, som er et fire måneders forløb, der skal vækste udviklingen hos teknologitunge iværksættere

Samfund
Steen Trolle

Lav en knivskarp præsentation af din forretningsidé på 60 sekunder.
Det var opgaven, da 20 iværksættere med naturvidenskabelig baggrund i starten af november var samlet til Danish Tech Challenges åbent hus på Scion DTU i Lyngby.
Foran et publikum af mulige investorer og samarbejdspartnere, fik hver af deltagerne præcis et minut til at pitche deres ide. Og der var noget på spil, for ud over udsigten til måske at bane vejen for en investor, så kæmpede iværksætterne om at komme videre til semifinalen og finalen i Danish Tech Challenges, hvor præmien er Industriens Fonds Iværksætterpris på 500.000 kroner.
Forud er gået et fire måneders intensivt forløb, hvor iværksætterne har fået forskellige former for undervisning, blandt andet i at pitche deres ide, som alle er i den teknologitunge ende.
“Det er super svært at formulere, hvad man laver. Hvad gør dit produkt, og hvem gør det godt for – i en 60 sekunders pitch. Det er oven i købet meget tekniske produkter, som vi står med: Folk der laver fiberoptiske systemer, medicinske sensorer, avanceret måleudstyr. Og det gør ikke pitchen nemmere,” forklarer Jakob Svagin, der er er projektleder for Danish Tech Challenge, til Trendsonline.

Seks timer på 60 sekunder

Men deltagerne tog opgaven alvorligt. En af iværksætterne havde dagen forinden brugt seks timer på at forberede sin 60 sekunders pitch, fortæller Jakob Sagin.
“Der går virkelig meget arbejde med at lave en god pitch. Men når du først har lavet en, så kan du den i al fremtid. Det er virkelig vigtigt, at du som startup kan formulere dig kort, præcist og forståeligt, for du skal hele tiden pitche din idé over for eksempelvis potentielle ansatte, kunder, partnere eller investorer,” siger han til Trendsonline.
Her giver han gode råd om det perfekte pitch:
”Det første, man skal have, er en kort og præcis sætning, der gør folk interesseret og sætter folk på sporet af, hvad man laver. Eksempelvis: ‘Viste du, at over 100.000 mennesker hvert år dør i trafikken?' Så er vi i gang. Som modtager ved vi, at det er noget med at redde menneskeliv, og det er noget med trafik. Dernæst skal man kunne svare på, hvad det er, man laver. Altså: Hvad er det for et problem, man løser, og hvem har det problem. Og til sidst er det godt at sige, hvor man er kommet til i processen,” siger han.
Det er tredje gang, at Danish Tech Challenges løber af stablen. Projektet blev startet op af Industriens Fond og Scion DTU som forsøg i 2014. Det blev så stor succes, at Industriens Fond og Scion DTU blev enige om at fortsætte med årlige konkurrencer frem til foreløbig 2017. I alt er der afsat 11,7 millioner kroner til projektet.

FAKTA
Danish Tech Challenge
Danish Tech Challenge er Danmarks eneste acceleratorprogram, der udelukkende fokuserer på virksomheder, der arbejder med udviklingen af nye, fysiske produkter. Danish Tech Challenge er et vækstforløb, der har til formål at accelerere udviklingen hos teknologitunge iværksættere over et fire måneders forløb. Deltagerne er samtidig med i konkurrencen om at vinde Industriens Fonds Iværksætterpris på 500.000 kroner.

Tidligere vindere:
2015: MedTrace
Den stigende population af hjertepatienter øger presset på hospitaler verden over til at diagnosticere hurtigere, bedre og billigere. MedTrace udvikler et automatiseret ”vandsystem”, der producerer radioaktive vand og automatisk injicerer det i patienten på PET scannerens leje.
www.medtrace.dk

2014: Nordic Power Converters
Alle elektroniske apparater har brug for en strømforsyning. Nordic Power Converters har udviklet en langt mere kompakt strømforsyning, der også har en meget længere levetid end traditionelle strømforsyninger.
www.nordicpowerconverters.com/