Sølund Musik Festival modtager 50.000 kr
På bare to og en halv dag lykkedes det Sølund Musik Festivals frivillige og mange venner at stemme festivalen helt til tops som en af Årets Hjertesager
En glad og lettet Lasse Mortensen, formand for Sølund Musik festival, kunne onsdag 30. november drage et lettelsens suk, da det stod klart, at festivalen til trods for en absolut sidste-øjebliks start ikke alene klarede sig godt i opløbet, men faktisk blev den af årets hjertesager, der fik næstflest stemmer.
Derfor var festivalen sikker på at komme i betragtning til nogle af de 175.000 kroner, som PFA's velgørende fond, PFA Brug Livet Fonden, i år uddeler til Årets Hjertesager.
Helt præcist modtager Sølund Musikfestival 50.000 kroner.
“Vi er simpelthen så taknemmelige... Hold nu op! VI HAR VUNDET!!!” skrev Lasse Mortensen sent onsdag eftermiddag på Sølund Musik Festivals facebook side.
Bag overraskelsen og glæden gemmer sig den lille hemmelighed, at festivalen, der er verdens største musikfestival for udviklingshæmmede, faktisk var lige ved at gå glip af det hele.
Anonym indstiller
For at komme i betragtning til at blive en af årets hjertesager skal man beskrive sin hjertesag på Brug Livet Fondens hjemmeside. Derefter er der en periode, hvor andre kan gå ind på hjemmesiden og stemme på de sager, de mener, skal nyde godt af fondens støtte.
De hjertesager, der får flest stemmer, er med i opløbet om årets hjertesager.
Men fonden havde ikke modtaget nogen tekst fra Sølund Musik Festival, og derfor var der heller ingen, der kunne stemme på festivalen.
Derfor blev Lasse Mortensen ringet op af medarbejdere fra PFA's Brug Livet Fonden, som spurgte, hvordan det kunne være, de ikke havde hørt fra musikfestivalen.
“Det er en ukendt mand, der har indstillet festivalen til årets hjertsager. Vi anede ikke noget, før jeg fik den opringning et par dage inden, afstemningen var slut - og så kan det ellers være, vi fik travlt,” fortæller Lasse Mortensen til Lokalavisen.
Trak på venne-netværket
Festivalens frivillige og mange venner trak straks i arbejdstøjet og fik sat gang i netværket. Giv os et hjerte og støt vores hjertesag lød opfordringen igen og igen.
“Vi nåede at generere så mange hjerter på de par dage, at vi røg helt til tops med næstflest stemmer,”siger Lasse Mortensen, der ikke lægger skjul på, at der blev knoklet for at hente stemmerne i land.
“Det er penge, der luner rigtig godt, men vi er faktisk lige så stolte over, at der er vores venner, der har hjulpet os til tops ved at stemme på os, dele vores facebookopslag, skrive kommentarer til hinanden og holde dampen oppe,” understreger Lasse Mortensen.
“Det er et rigtig stort skulderklap til de 2200 frivillige, der er involveret i festivalen og samtidig en flot anerkendelse af det arbejde, vi gør for at tale de udviklingshæmmedes sag.”
Ifølge Lasse Mortensen skal pengene bruges til fortsat at skabe opmærksomhed om de udviklingshæmmedes problemer i forhold til at få lov at benytte deres kendte medhjælpere som ledsagere.
“Selvom serviceloven måske bliver ændret, så de fremover gerne selv må betale for at få deres kendte medhjælpere med som ledsagere på ferier og andre ture af mere end et døgns varighed, så kan de stadig ikke få lov til at gøre det samme - selv om de selv betaler for det - når det gælder ture på under et døgn. Hvad så med café-turen, fisketuren eller endags-turen til Legoland eller Djurs Sommerland? Derfor fortsætter vi med at kæmpe,” konstaterer han.