Fortsæt til indhold

Champagnegalop i den gamle mølle

Landsbyprisen 2017 gik til Gl. Rye, der lod champagnepropperne springe og fejrede prisen på 5000 kroner i Gl. Rye Mølle

Samfund
Grethe Bo Madsen

Masser af historie, en ualmindelig smuk natur, et sammenhold helt ud over det sædvanlige og et hav af aktive foreninger. Sådan lyder i korte træk opskriften på at blive årets landsby.

“Ja, vi mener naturligvis selv, vi var en stensikker kandidat til den pris, vi er bare forundrede over, vi ikke har fået den for længst,” lød det grinende fra flokken af fremmødte borgere, der onsdag eftermiddag 7. december stimlede sammen i Gl. Rye Mølle.

Her stod de klar med champagne til at tage imod Kulturudvalgsformand Tage Nielsen (R) og formanden for Landsbysamvirket i Skanderborg, Knud Erik Elmann Jensen, i Gl. Rye Mølle og den gavecheck på 5000 kroner, de medbragte, som det synlig bevis på, at Gl. Rye er blevet tildelt Landsbyprisen 2017 og nu indstilles som Skanderborg Kommunes kandidat til Landsbyprisen i Region Midtjylland.

Formand for Gl. Rye Borgerforening, Søren Blaabjerg Poulsen, modtog Landsbyprisen på byens vegne.

“I kan være stolte”

“I har et lokalsamfund og et sammenhold, I kan være stolte af. Med alt det, I sætter i gang her, og alle jeres meningsfulde fællesskaber er Igod inspiration for andre små lokalsamfund. I gør det godt,” understregede Tage Nielsen, og fremhævede landsbyborgernes store opbakning til fællesskabet, de mange aktive foreninger samt det faktum, at byens indbyggertal er vokset med over 10 procent på bare fem år.

“Gl. Rye er en af de landsbyer i Skanderborg Kommune, der har oplevet en stor fremgang i indbyggertallet. I er gode til at synliggør jeres landsby,” nævnte han blandt andet med henvisning til den turistfolder, byens borgere har fået fremstillet som en del af den velkomstpakke med oplysninger om landsbyen, som alle nye borgere får.

God produktudvikling

“For os er det en spændende proces at vælge ud, hvilken af kommunens landsbyer, der har været bedst til at produktudvikle. Låsby var med i opløbet, men I har både historien, kulturen og naturen,” sagde Knud Erik Elmann Jensen.

Han pegede blandt andet på de mange projekter, Gl. Ryes borgere sætter i gang. Blandt andet den store opbakning til naturplejeprojektet i Lyngbakkerne og den betydning, det har haft for at skabe en større biodiversitet.

Et andet eksempel, han fremhævede, er Gl. Ryes varmeforsyning, der for få år siden hørte til blandt den dyreste i landet.

“Den udvikling har I vendt. Rye Kraftvarmeværk er i dag måske det varmeværk i Danmark, der er mest fossilfrit.”

Og endelig blev også borgernes vilje til at støtte op om den lokale brugs fremhævet. Brugsen har for nylig lånt 1,3 millioner kroner af borgerne til udvidelse og modernisering.

Haster med byggegrunde

Formand for Gl. Rye Borgerforening, Søren Blaabjerg Poulsen modtog gavechecken på byens vegne og lovede, at pengene vil blive brugt på noget, der kommer alle byens borgere til gode.

“Det finder vi ud af. Men vinder vi de 150.000 kroner i regionens konkurrence, så skal I bare se sammenholdet blive sat på en hård prøve,” grinede han.

“Landsbyprisen vil ganske givet være godt for turismen og sikkert også øge tilflytningen til byen. Med den hast, indbyggertallet vokser med i øjeblikket, så haster det med at pege på nye områder, folk kan flytte til,”understregede han.

De fleste tilflyttere til Gl. Rye er børnefamilier fra Aarhus, og mange af dem vil gerne bygge nyt.

“Men som det er nu, løber vi snart tør for nye byggegrunde,” konstaterede Søren Blaabjerg Pedersen.