Landmad.dk fik kreativ iværksætterpris
Business Region Aarhus Iværksætterprisen 2016 kom til Grenaa
Ud af tre nominerede erhvervsvirksomheder i Region Midtjylland vandt Landmad.dk i denne uge Business Region Aarhus Iværksætterprisen 2016 i kategorien ”Den kreative pris”.
Med prisen følger et mentorforløb med en af dommerne. Det er endnu ikke afgjort, hvem det bliver, fortæller stifteren af Landmad.dk Louise Dolmer i en pressemeddelelse.
Startede med gårdbutik
Louise Dolmer startede med en gårdbutik på familiens gård i Voldby ved Grenaa. I 2013 flyttede hun butikken ind i det gamle jernbanehotel i hjertet af Grenå og den fik navnet Landmad.dk. Siden har hun udviklet det til et koncept, og sammen med sit 'hold' er Louise Dolmer nu godt i gang med at brede den ud til resten af landet. Landmad har nu butikker i Grenå, Silkeborg, Roskilde, Helsingør, Horsens, og åbner 7. maj i Holbæk.
Yderligere seks butikker er på vej inden for det næste godt halve år, oplyser Louise Dolmer.