Fortsæt til indhold

Netværket af stier er nu komplet

I Beder og Malling bliver den fjerde, den længste og den foreløbigt sidste sti nu indviet. Det sker på Skovens Dag 1. maj

Samfund
Christina S. Johansen

De positive tilkendegivelser har regnet ned over Beder-Malling-Ajstrups fem mand store sti-gruppe, siden denne for et år siden begyndte at afmærke og opmåle sti-ruter rundt om i Beder og Malling.
Så mon ikke, at sti-gruppen godt kan begynde at forberede sig på, at rosen blot tager til i styrke fra 1. maj.
Her bliver den foreløbigt sidste - og længste - rute nemlig officielt indviet på Skovens Dag.
Den sidste sti bliver betegnet som 'rød rute' og er 11,3 kilometer lang. Ligesom den blå, hvide og gule sti har den sin begyndelse fra Egelund Idrætscenter, men man kan naturligvis bare “hoppe på”, hvor det passer én bedst.
Med rød rutes indvielse er netværket af opmålte og mærkede stier nu komplet i lokalområdet.
“Nu er alle de eksisterende stier bundet sammen. Det var det, vi satte os for at gøre, da vi, i forbindelse med etableringen af den nye skov syd for Beder, for alvor fik øjnene op for områdets mange stier,” fortæller Mogens Brøchner-Nielsen, som er med i både sti- og skov-gruppen under Beder-Malling-Ajstrup Fællesråd.

Velvilje fra alle fronter

Hvis man vil vide mere om de forskellige ruter, og hvad man kan opleve på dem, så kan man finde en folder på biblioteket og på andre steder rundt om i lokalområdet med beskrivelser og facts.
Det er Jørgen Fjord Pedersen fra sti-gruppen, som har gravet sig ned i lokalarkiverne og fundet oplysningerne frem.
For ham har arbejdet i sti-gruppen været meget givende, og det betyder noget særligt for ham, at sti-netværket nu er bundet sammen.
“Det betyder jo, at området her er blevet gjort til ét stort lokalområde. Stierne binder byerne sammen,” fortæller han.
Det var 'Lions Beder-Malling', som trådte til med midler, så folderen kunne blive trykt.
Og det er ikke det eneste sted, hvor sti-gruppen har mødt velvilje over for projekt “opmål og afmærk stierne”.
“Uanset hvor vi har spurgt, så har der været positivitet. Samarbejdet med kommunen har været fortræffeligt. Hvis vi havde et problem, blev vi mødt med: 'Hvad skal I bruge?' Det var næsten som at knipse med fingrene,” lyder det fra Ernst Jæger Frederiksen fra stigruppen.
Eksempelvis har Jordbrugets UddannelsesCenter Århus desuden givet tilsagn om at ville hjælpe med at holde uønsket vækst væk fra trampestierne de steder, hvor de findes.