App hjælper børn med at regne den ud
Tre unge iværksættere har udviklet app, som finder børns matematik-fejl og guider dem videre
Halvandet år, 40 interviews med forældre, 400 spørgeskemaer til forældre og 10 test-klasser.
De er gået grundigt til værks i udviklingen af matematik-app'en Sensei Learning de tre unge iværksætter-gutter Jakob Halling fra Risskov, Casper Kjeldsen fra Risskov og Martin Fruergaard fra Aarhus C.
App'en til iPad blev sendt på gaden 1. marts, og da Lokalavisen Aarhus var på besøg ni dage senere, kunne de gøre status.
13.000 downloads - ligeligt fordelt mellem den betalte app og den gratis og mindre udgave, kaldet Sensei Paper.
“Det er mega fedt. Vi er virkelig overrasket over så mange downloads. Og vi kan jo se, at der bliver lavet virkelig mange regnestykker - cirka et par tusinde om dagen. Det er helt vanvittigt,” siger 24-årige Casper Kjeldsen, som er lærerstuderende, mens de andre to ben i trioen er nyuddannede IT-ingeniører.
Det, som gør app'en til noget specielt, er, at den kan regne ud, hvor barnet laver fejlen. Den fortæller altså ikke blot, at der er en fejl, men også hvor det er gået galt.
Barnet kan så vælge - om det vil prøve at regne det forkerte stykke forfra helt selv, eller om det vil have et hint om, hvor det er gået galt eller blot vil have det rigtige resultat at vide.
Har forbedret sig fagligt
8-årige Oliver Pallesen, som går i anden klasse på Mårslet Skole, bruger jævnligt app'en og er glad for den.
“Jeg synes, at den er god, for man kan regne mange opgaver og få hjælp til, hvordan man laver stykkerne. Jeg kan også mærke, at jeg laver regnestykkerne hurtigere, og at de bliver lettere og lettere at lave,” fortæller han.
Olivers far, Søren Pallesen, er også begejstret for Sensei Learning-app'en.
“Oliver er sådan en type, som er god til at tage en bog, hvis han skal aktivere sig selv. På samme måde har han jo ikke kunnet sætte sig og lave et matematikstykke, men det kan han med den her app. Han bliver altså motiveret til at lave matematik. Der er heller ingen tvivl om, at han har flyttet sig fagligt,” siger Søren Pallesen, som fortæller, at Oliver har kigget på regnestykkerne for fjerde og femte klasse og forsøgt sig med at gange og dividere, som ellers ikke er noget, han er blevet introduceret til.
En digital hjælpe-lærer
Det var 26-årige Jakob Halling og 25-årige Martin Fruergaard, som kom på idéen med at lave “noget”, som kunne understøtte børns læring. Efter at have deltaget i undervisning og lektiecaféer blev det så indsnævret til en matematik-app.
“Vi kunne se, at børnene går meget i stå, når de møder en for stor faglig udfordring. Vi vil derfor gerne bidrage med en form for digital hjælpelærer. Vi vil gerne kunne bidrage med hjælp, når hjælpen ellers ikke er til at få,” forklarer Jakob Halling, som præciserer, at app'en selvfølgelig godt kan bruges i undervisningen, men at den mere er tænkt til hjemme-brug.
Da det lå klart, at det var matematik-app'en, som var vejen frem, blev Casper Kjeldsen hurtigt tilknyttet projektet for at få nogle flere kompetencer ind.
Masser af fremtids-planer
Indtil videre er Sensei Learning-app'en for børn i anden klasse til cirka sjette/syvende, men på sigt vil de tre iværksættere gerne kunne ramme hele folkeskolen.
I det hele taget er der meget, som Casper, Martin og Jakob gerne vil i fremtiden.
De vil gerne have bragt flere spil-elementer ind i app'en - såkaldt gamefication - de vil gerne kunne lave handlingsplaner for brugerne, som en form for mentorordning, de har en app til de allersvageste matematik-børn i tankerne, og de håber på at komme ud over landets grænser med app'en, selvom de ikke har som mål at lave milliarder på tiltaget.
“Vi har rigelig med idéer - det er ærgerligt, at der kun er 24 timer i døgnet,” siger Casper Kjeldsen med et smil.