Fortsæt til indhold

Unge bygger egen klub på Sødalskolen

I morgen åbner en ny fritids- og ungdomsklub på Sødalskolen officielt. Her har de unge været med til at bygge alt

Samfund
Christina S. Johansen

De unge har været med fra byggemøder, til opmåling til, maling, til tapetsering, til gulvstøbning og til møbel-fremstilling. Ja, kort sagt har de været med til det hele i forbindelse med at forvandle et gammelt sikringsrum i kælderen på Sødalskolen til en ny fritids- og ungdomsklub.
“Dels for at få ejerskab til stedet, og dels for at de har kunnet stifte bekendtskab med forskellige håndværksfag - Aarhus Tech har nemlig også været på besøg for at fortælle om de mange muligheder,” siger Niels Rønde, som er ungdomskoordinator i Ung i Aarhus Vest samt lærer på Sødalskolen én dag om ugen.
Klubben er allerede taget i brug af de unge, men den officielle åbning sker først 22. januar fra klokken 14, hvor blandt andre rådmand for Børn og Unge, Bünyamin Simsek (V), dukker op. Alle er velkomne til at komme og se resultatet af ombygningen.

Uden institutions-præg

Idéen til den nye klub opstod for fire-fem år siden. I første omgang blev den dog standset i en periode, da byrådet først skulle give dispensation til, at der måtte bygges i den gamle sikringskælder. Siden da er projektet blot vokset og vokset, fortæller Niels Rønde.
Oprindeligt skulle der kun være et cykelværksted samt et ungemiljø, men nu er der også kommet et lydstudie samt et fitnessrum til, og udendøre er der blandt andet kommet en beachvolley-bane og en såkaldt dirt jump-bane til cykler.
“Eneste krav til klubben var, at det ikke måtte være en traditionel institutions-præget klub,” fortæller Niels Rønde, som mener, at den mission er lykkes meget godt.
Eksempelvis er alle de selvbyggede møbler mobile, så klubben er i evig forandring.

Dejligt med indflydelse

Én af dem, som har været med til at sætte sit præg på den nye klub, er 12-årige Noah Bech. Han har været med til at lave udendørs-faciliteterne, og han synes, at det har været sjovt.
“Jeg kan godt lide, at vi unge har fået mulighed for at få indflydelse. Det var rigtig hyggeligt at bruge min efterårsferie på at bygge her - jeg skulle alligevel ikke lave noget i ferien,” siger han og fortsætter med at fortælle, at det ikke kun har været ren hygge - han har faktisk også lært noget.
“Jeg har lært at bruge værktøj og at bore skævt - altså med vilje,” fortæller Noah Bech med et smil.

Inspiration til nytænkning

Tanken er, at klubben også skal kunne bruges både af skolen og desuden også af lokalområdet, hvis nogen skulle mangle et mødested til en aktivitet.
På skolen er man glade for de nye muligheder, som klubbens lokaler giver.
“Det er dejligt at have et lokale, som ikke er indrettet som klasselokale. Stedet inspirerer til, at man arbejder med det faglige på en anden måde - til at man tænker ud af boksen,” siger skoleleder Helle Mønster.