Fortsæt til indhold

En ko skal skam også styles

Jørn Mikkelsen og hans datter Mette har miss Danmark-koen

Samfund
Anette Bonde

“Nogle gange laver jeg en overlinje, hvor man rejser hårene hen over ryggen for at lave ryggen lige. Og så lige en gang hårlak.”

Mette Mikkelsen, 25, er trods sin unge alder en af de garvede, når det gælder styling og fremvisning af kvæg på landbrugsmesser og Landsskuet i Herning.

Læs også: Landbrugsmessen Gl. Estrup: Landbruget har foræret det væk til forbrugerne

Med som halvanden-årig

Hun var halvanden måned første gang, hendes forældre tog hende med, og det er blevet en fast begivenhed hvert år. Det handler både om at præsentere dyrene i ringen og deltage i konkurrencen og ikke mindst at hilse på alle de andre deltagere, man er kommet til at kende gennem årene.

Mette Mikkelsen er netop blevet færdig med uddannelsen som virksomhedsleder, og fordi hendes far Jørn Mikkelsen går sygemeldt med en nyopereret hofte, passer hun lige nu bedriften på gården i Søften. Sidste år drog de hjem med den ko, der ud af alle deltagende var blevet kåret som Miss Danmark.

I forvejen har det i flere år været hende, der står for ko-stylingen. Forberedelserne starter i god tid. Hvert stykke kvæg vaskes flere gange inden bedømmelsen, og selvfølgelig skal de også klippes og trimmes. Særlig ved yveret skal trimningen være præcis.

Jørn Mikkelsen i sin stald med jerseykøer.

Udgår i slutspurten

Også selve formen på yveret er vigtig i bedømmelsen. Den sidste malkning afpasses tidsmæssigt, så det strutter som det skal. Og hvis ikke det fylder og sidder, ordentligt, udgår koen i slutspurten, fortæller Jørn Mikkelsen.

“Et år var der en ko, der udgik så sent, som da vognmanden holdt for at hente dem.”

Hvert år er der seks-otte- hjælpere med. Et par uger inden messen begynder de at træne med dyrene i at gå pænt i ringen.

Læs også: Landbrugsmessen Gl. Estrup: 80 frivillige fra håndboldklub

Læs også: Landbrugsmessen Gl. Estrup: Lilly Kørup Christensen og hendes hjælpere er klar på madholdet

Tidligt afsted

På selve dagen er alle tidligt på færde. Der er afgang klokken 04.15, og klokken 05 ankommer man på pladsen. Så vaskes køerne igen, de strøes og får foder.

“Så gælder det om at være 100 procent på vagt, så de ikke bliver beskidte igen”, fortæller Mette Mikkelsen.

Derefter er der ro og afslapning. Dyrene gumler og folkene får fælles kaffe og rundstykker. Klokken 9 til cirka 10.30 er der fremvisning i ringen og bedømmelse. Det gælder om at blive længst i ringen, idet det er et udskilningsløb, hvor kreaturerne pilles fra én ad gangen og den bedste bliver tilbage. Fra 11 - 11.30 er der ærespræmiekonkurrence, hvor modeldyrene for hvert art findes. Så er der kåring af superko, og til allersidst besætningskonkurrence. Når den er ovre, pustes der ud og der er dømt hygge over hele linjen.

“Men jeg synes nu, at forberedelserne er sjovest. Det er det arbejde, der tæller. I ringen kan man ikke gøre mere, kun præsentere ordentligt”, smiler Mette Mikkelsen.

Læs også: Landbrugsmessen Gl. Estrup: Cirkus med cykling, knivkast og akrobatik

Læs også: Landbrugsmessen Gl. Estrup: Norddjurs Kommune på messe med otte indslag

Læs også: Landbrugsmessen Gl. Estrup: Kig på maskiner og traktorer og få en snak

Læs også: Landbrugsmessen Gl. Estrup: "Det politiske gedemarked"

Miss Danmark (i midten).